Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Yunanistan  /  Seyahatten Önce  /  Yunanistan'da Seyehat  /  Araba ile

Araba ile

Özgürlüğün cazibesi!

Yunanistan’ı araba ile keşfetmeye karar veren ziyaretçi, eşsiz yerlerde bulunma, nerede kalacağını seçme ve genel olarak yolculuğunun kontrolünü elinde bulundurma şansına sahip olmaktadır. Yunanistan’daki yollar tüm ülkeyi boydan boya kat etme imkânını sunarak en ücra resimsi dağ köyüne kadar ulaşmaktadır. Birçok seçenek ve cazip fiyatlar sunan araç kiralama firmalarından, otomobil, 4x4 veya kamyonet gibi her türlü vasıta kiralanabilmektedir. Feribotlar taşıt araçların da taşınmasını sağlamakta ve bu sayede ziyaretçi ada seyahatlerinin tadını konfor ve güvenle çıkarabilmektedir.

Araba ile seyahat, gezginlerin Yunanistan coğrafyasının güzelliğine erişebilmesi için mükemmel bir seçenektir. Ulusal karayolu ağı ülkenin her noktasına ulaşmakta ve sayısız, eşsiz güzergâhlara uzanmaktadır. Otomobil kulüplerinin, doğa sevgisini ve sürüş zevkini birleştiren ve özel otomobillerle düzenlenen organize gezilerine katılma imkânı da mevcuttur.

Büyük şehirlerden uzaklaştıkça, kişi çok sayıda gezi seçeneği arasından tercih yapabilmektedir. Peloponnes (Mora) turu çok popülerdir. Mora’nın güzel şehirleri, uçsuz bucaksız sahilleri, dağlık destinasyonlar, resimsi yerleşim birimleri, ırmakları ve engin ormanları ile heyecan verici doğası, muhteşem arkeolojik alanları ve Bizans kiliseleri hayranları için cazip bir teklif oluşturmaktadır.

Trakya ve mistik Rodopi ile tanışma, büyük kralların Makedonya’sında gezinme, Epir’in sırlarını keşfetme, Tanrılar’ın ve Sentorlar’ın (Kentavros [orj.].: Yunan Mitolojisinde kısmen insan ve kısmen at görünümlü yaratıklar) Teselya’sına bir ziyaret, Orta Yunanistan ve Evia yolculuğu, sayısız Yunan adasında seyahat, saf kültür ile harmanlanmakta ve unutulmayacak anılar biriktirilmesine vesile olmaktadır.

Ülkenin ulaşım ağı

Son yıllarda, ülkenin ulaşım ağı etkileyici biçimde modernize edilmiştir. Böylece Yunanistan, günümüzde, coğrafyasının tüm noktalarına kolay ve güvenli seyahat imkânı sunan kusursuz bir ulaşım yapısına sahip olmuştur. Bu önemli projelerden biri Avrupa’nın en büyük gergin eğik askılı köprüsü olan Rio-Antirrio köprüsü (Orta Yunanistan’ı Mora ile birleştirmektedir) diğeri ise Egnatia Odos’tur.

Ana karayolu ağları aşağıdaki gibidir (parantez içerisinde Avrupa yol numarası gösterilmektedir):

• Atina – Selanik (Ε 75)
• Atina - Korint (Ε 94)
• Korint – Patra (Ε 65)
• Korint - Tripoli - Kalamata (Ε 65)
• Patra - Pyrgos - Olympia (Ε 55)
• Thessaloniki - Kavala - Alexandroupoli (Ε 90)
• Igoumenitsa - Alexandroupoli (Egnatia Odos)
• Chania – Agios Nikolaos (Girit - Ε 75)


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.