Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Aktiviteler /  Etkinlikler  /  Kara Sporları  /  Bisiklet Sürmek

Yunanistan'da bisiklet sürmek


Bir bisiklet ve bir sırt çantasıyla!

Bisiklete binmek hiç şüphesiz büyük bir zevk olabilir. Bisiklet tatilinin verebileceği neşeli özgürlük duygusu, kendi başına bütünüyle bir seyahat kültürü yaratabilmektedir. Yunanistan, bisiklet konusunda uzun zamandır devam eden bir geleneğe sahiptir. Ülke çapında yol bisikleti ve pist yarışlarının yanı sıra BMX akrobasi bisikletleri ve dağ sürüşlerinde yer alan yaklaşık 80 kadar kulüp bulunmaktadır.

Yunanistan için bisikletin tarihi, 19. yüzyılda başlar. Aslında 1896 yılında Atina'da yapılan ilk modern Olimpiyatlarda, Yunan bisikletçi Aristidis Konstantinidis yol bisiklet yarışında altın madalya kazanmıştır.

Yunanistan'da bisikletle gezilebilecek yollar, dünyanın en iyileri arasındadır. Bazıları dağlık araziden dolayı çok zahmetli, diğerleri daha az yorucu, ancak her halükârda muhteşem güzelliktedir. Bisikletçiler, yarışmanın ruhu içinde veya sadece keşfetme arzusuyla, Yunanistan'ın en sevdikleri sporu yapacak harika kırsal alana sahip olduğunu göreceklerdir.

Turizmi ve fiziksel egzersizi birleştirerek, kırsal bölgenin neredeyse her yerinde bisiklete binebilirsiniz. Yıl boyu düşük nem oranı ile birlikte iklim, tüm gün güneş ışığı sağlayarak elverişli olduğundan, aylar boyunca Yunanistan'ı kolayca bisikletle gezebilirsiniz.

Dağ bisikletine gelince, bu spor için ülke çapında özel yollar mevcut. Atina'nın çevresinde bile bir bisikletçi Parnitha, Varibobi, Penteli ve Dionisos'da dağ bisikleti için bazı ilginç güzergahları ziyaret edebilir. Ülkedeki diğer çekici bölgeler ise: Evia, Evrytania, Karytaina Arcadia, Mani, Parnassos ve Nafpaktos. Yerel bisiklet derneklerinden genel olarak güzergâhlar ve dağ bisikleti hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Aynı zamanda basit bir bisiklet yolculuğundan dağ bisikleti turuna kadar katılımcılara tüm gerekli ekipmanları tedarik ederek, bisiklet turizmi programları sunan özel şirketler de mevcuttur.

Bisikletle kasabaları ve şehirleri gezmek

Bisiklet, bir şehri tanımak için en iyi ulaşım araçlarından biridir. Bisikletçiler, harika bir egzersiz biçimi ile keşfetme arzusunu bir araya getirebilmekte ve Yunan şehirlerinin tadını daha az bilindik yollardan çıkarabilmektedirler. Atina'nın (bazı belediyelerinde) yanı sıra Selanik, Volos Karditsa, Trikala, Larissa, Kavala, Nafplion, Lamia ve Messolonghi gibi birçok Yunan şehrinde bisiklet yolları bulunabilmektedir. Bazı adalar rahat, rekabetçi olmayan bisiklet sürüşleri için idealken, diğerleri oldukça büyük dağlık arazileri sayesinde dağ bisikleti için uygun yerlerdir. Seçim sizin!


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.