Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Yunanistan  /  Coğrayfa

Coğrayfa

Yunanistan, Avrupa’nın güneydoğu bölümünde ve daha ayrıntılı olarak Balkan Yarımadası’nın güney ucunda, Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının arasında yer almaktadır. Kuzeyinde FYROM ve Bulgaristan, kuzeybatıda Arnavutluk ve doğuda Türkiye ile sınır komşusudur. Doğusunda Ege Denizi, batısında İyon Denizi ve güneyinde Akdeniz bulunmaktadır.

Toplam yüzölçümü 131.957 km2’dir ve üç “ana” coğrafi birime ayrılmaktadır:

- Ülkenin en büyük bölümünü oluşturan Anakara bölümü (Güneyde Merkezi Yunanistan bölgesinden kuzeydoğu uçtaki Trakya bölgesine kadar olan bölüm),

- Anakara Yunanistan ile Korint Kanalı vasıtasıyla birleşen Peloponnes (Mora) yarımadası,

- Avrupa kıtasında benzeri olmayan, ülkenin deniz bölgesinde, tek başlarına veya ada gruplarına dâhil olarak yer alan irili ufaklı yaklaşık 6.000 adadan oluşan Yunan Takımadaları. En iyi bilinen ve en popüler Yunan adaları veya ada gruplarından bazıları Girit, Rodos, Korfu, On İki Adalar ve Kikladlar’dır.

Yunanistan topraklarının %80’i dağlık veya yarı dağlıktır. Bu durum, Yunanistan’ı Avrupa’nın en dağlık ülkelerinden biri kılmaktadır. Aynı zamanda, 7.500 km’lik bölümü Yunan adalarında olmak üzere toplamda 16.000 km uzunluğundaki kıyı şeridi, tüm Avrupa kıtası için nadir bir jeomorfolojik özellik teşkil etmektedir.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.