Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Doğa  /  Dağlar

Dağlar

Yunanistan, coğrafyasında bulunan büyüklü küçüklü 300’ü aşkın dağ ile ağırlıklı olarak dağlık bir ülkedir. Anakara Yunanistan’ın “omurga”sını teşkil eden ve doğal uzantıları olarak Mora ve Girit dağlarına bağlanan Pindos sıradağları ülkenin en önemli dağ silsilesidir. Ayrıca, adaların çoğu, aslında, bir zamanlar anakara Yunanistan’ı Anadolu’ya bağlayan “Aegeis” ya da “Egeid” adı verilen bir kara parçasının, büyük bir bölümünün sular altında kalmasıyla geriye kalan dağ zirveleridir.

Ülkenin en yüksek dağı, Yunan mitolojisinden bilinen, yüksekliği 2.917 metre (Mytikas zirvesi) olan Makedonya’daki Olimpos dağıdır. Ülkedeki yaklaşık 40 dağ silsilesi ise 2.000 metre rakımı aşmaktadır.

Yunan dağları, çeşitlilikleri, ender manzaraları ve bir kısmı Avrupa’daki en eski doğal ormanlardan olan eşsiz ormanları ile nitelendirilmektedirler. Flora ve fauna yönünden benzersiz doğal güzellikleri nedeniyle çoğu Ulusal Park olarak korunmaktadır. Son yıllarda gerçekleştirilen altyapı yatırımları, dağlar kış ve dağ turizmi aktivitelerinde bulunmak isteyenler için ideal destinasyonlar oluşturmaktadır.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.