Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler  /  Doğa / Fauna / Adi Deniz Kaplumbağası

Adi Deniz Kaplumbağası (Caretta-Caretta)


Cretan Dacos Caretta-Caretta kahverengi-kırmızı renklerde keratin kabuğu olan büyük bir deniz kaplumbağasıdır. Ortalama 90 kg ağırlığa sahip olup uzunluğu bir metreyi bulmaktadır. Ağırlıklı olarak deniz bitkileri ve omurgasızlarla, özellikle deniz anaları ile beslenmektedir. Denizde yaşamakla beraber varlıklarını sürdürebilmek için tamamen karaya bağımlıdırlar zira tüm biyolojik yaşam döngüleri, yumurtlama, kuluçka dönemleri ve takiben yeni doğanların denize girişleri burada gerçekleşmektedir. Yeni doğanların yengeç, martı ve balık gibi çok sayıda doğal düşmanları vardır ve ölüm oranları son derece yüksektir. Her bin küçük kaplumbağadan sadece birinin hayatta kalarak yaşlanabildiği tahmin edilmektedir!

Zakynthos’un Sekania bölgesinde, tür için Akdeniz’in en önemli yumurtlama sahili bulunmaktadır. Yıla göre, Sekania’daki yuvaların sayısı beş yüzden bine kadar değişmektedir. Bu, dünya çapında en yüksek yumurtlama yoğunluklarından biridir. Bu cins kaplumbağa için, ülkemizdeki diğer önemli yumurtlama sahilleri Lagana Körfezi’nde (Zakynthos), Kyparissia Körfezi’nde, Lakoniko Körfezi’nde, Rethymnon ve Hanya’dadır.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.