Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Din

Din


Tanrısal kudreti Yunanistan’da ararken…

İnanç turizmi, son zamanlarda ortaya çıkmış güncel bir kavram değildir. İnsanlık tarihindeki en eski ve en yaygın seyahat şeklidir zira tüm toplumların üyeleri ilahi ile iletişim kurma arayışında olmuşlardır. Sonuç olarak, inanç seyahatinin kökeni daha eski zamanların hac ziyaretlerine dayanmaktadır. Antik çağlardan itibaren dinî amaçlı seyahat, Yunan ve yabancıların Yunanistan’daki dinî merkezlere gelişleri için güçlü bir motivasyon kaynağı olmuştur. Yunanlar, geçmişten bu yana yaklaşık 2.000 yıldır Ortodoksluğun başlıca özelliği olan dinî duygularını, Tanrı’ya olan derin inançlarını ve bağlılıklarını ifade etme ihtiyacı içerisinde olmuşlardır.

Dahası, kültürel bir fenomen olarak din, turizm ile doğrudan bağlantılıdır ve ayırt edilen kültürel temele ve geleneklere dayanan özel bir turizm rezervi gerektirmektedir. Dahası, kültürel bir fenomen olarak din, turizm ile doğrudan bağlantılıdır ve ayırt edilen kültürel temele ve geleneklere dayanan özel bir turizm rezervi gerektirmektedir. Yunan ve yabancı ziyaretçiler, ihtişamlı Bizans kiliseleri, sayısız şapel, manastırlar, kutsal mabetler ve dini merkezler karşısında şaşkınlıklarını ve hayranlıklarını gizleyememektedir. Ziyaretçi dinî ya da sadece turistik amaçlı seyahati esnasında hem adalarda hem de ülkenin iç kesimlerinde bulunan sayısız ibadet yerlerine hayran kalacaktır. Ziyaretçi, ayrıca, çoğu zaman, Yunan coğrafyasının tarihi ve kültürel mozaiğini gözler önüne seren başka mezheplerin ve dinlerin ibadet mekânlarına ve anıtlarına rastlama şansına da sahiptir.

Manastırlar bölgesi Agion Oros (Athos), görkemli manastırlarıyla Meteora, Apokalips Mağarası ve Agios İoannis Theologos Manastırı ile Patmos, Aziz Pavlus’un vaaz verdiği bölgeler ve aynı zamanda Tinos’taki Panagia (Meryem Ana), Panagia Sumela, Panagia Ekatontpiliani ve daha birçoğu Yunanistan’ın büyük dinî merkezleri arasında yer almaktadır.

Kutsalın anlamının yer aldığı veya doğaüstü olayların ortaya çıktığı bu yerlerde Yunan doğasının ihtişamı mutlu bir tesadüf misali karşımıza çıkmaktadır. Her kaya ve mağara, her dağ ve ada kutsala ulaşmak için adeta birer “patika”'dır. Dinî duyguların yüzyıllar boyunca ifadesinin yansıdığı Yunanistan’ın diğer yönüne gerçekleştirilecek bir yolculuk aslında mutlaka denemeniz gereken zaman içerisinde bir yolculuktur.

Tüm yıl boyunca yerel veya tüm Yunanistan’ı kapsayan dinî panayırlar asırların getirdiği köklü gelenek ve göreneklerle bir kutlama fırsatı sunmakta ve gündelik monotonluğu bir nebze olsun kırmaktadır. Bu dinî halk ritüellerine şahit olacak şanslı ziyaretçi hiç farkına varmadan gördüklerine dahil olacak!

Yunanistan’da dini ritüellerin zirvesinde her ilkbaharda anımsatıcı dini etkinlikler ve halk geleneklerinin oluşturduğu mozaikle Paskalya yer almaktadır (Korfu, Patmos, Skiathos veya Leonidio vb.). “Yazın Paskalya’sı” olarak anılan ve 15 Ağustos’ta kutlanan Meryem Ana’nın göğe alınması ritüeli mevsimin de etkisiyle ülkenin her köşesinde çok sayıda etkinliğin düzenlendiği fazlasıyla popüler bir dinî bayramdır. Ayrıca Ortodoks Azizler, isim günlerinde, çoğu zaman koruyucuları oldukları şehir veya köylerde küçük veya büyük panayırlarla görkemli şekilde anılmaktadır.

Binlerce ziyaretçi, geleneğe olan bağlılığı ve Sanat ile Din arasındaki tutarlı ilişkiyi gözler önüne seren geçmişin kültürel mirası ikona, fresk ve mozaik gibi dinî karakterli Bizans ve Bizans sonrası sanat eserleriyle ilgilenmektedir. Atina, Selanik, Veria, Yanya, Kastorya vb. şehirlerdeki büyük Bizans Müzeleri zenginlikleri ve sergilenen eserlerinin kalitesi ile sizleri kendilerine hayran bırakacaklardır.

Seyahatinizin amacı her ne olursa olsun insanoğlunun bir zamanlar göğe bakarak tanrısal gücü aradığı Yunanistan’daki bu özel mekânları mutlaka ziyaret edin.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.