Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler  /  Doğa

Doğa

Yunanistan, küçük yüzölçümüne rağmen, dikkat çeken zıtlıklarıyla ve birçok bölgesinde yüksek ekolojik değerle, özel jeomorfolojiye sahip fazlasıyla zengin ve çeşitlilik arz eden doğal bir ortama sahiptir. Dantel misali uzanan sahilleri, görkemli dağları, mağara ve kanyonları, gölleri, ırmakları, ender güzellikteki habitatları ve muhteşem manzaralarıyla Yunan topraklarını zenginleştiren eşsiz ekosistemler, ülkenin ılıman iklimi ile birlikte Yunanistan’ı ekolojik ve alternatif turizm tutkunları için ideal bir destinasyon haline getirmektedir.

Ülkenin çeşitli bölgelerini ziyaret ederken gezginin aşağıdakiler için fırsatı olacaktır:

• Sadece dağlık iç bölgede değil, bazı adalarda veya ırmak ve göllere yakın yerlerde bulunan estetik ormanlarda gezinme veya milli parkları keşfetme.

• Kanyon, mağara ve şelale gibi doğanın muhteşem anıtlarının tadını çıkarma.

• Kıyı ekosistemleri ve sulak alanlarda (kayalık kıyılar, kumsallar, kum tepeleri, nehir deltaları, göller, bataklıklar, tuzlalar vb.) yuvalayan veya mola veren nadir kuş türlerini gözlemleme.

• Yunan kırsalında muhteşem flora çeşitliliğini inceleme.

• Akdeniz foku, caretta-caretta kaplumbağa gibi koruma altındaki türlerin barınak bulduğu eşsiz deniz parklarını ziyaret etme.

• Ekstrem spor aktivitelerine (kano, rafting, monoraft, hydrospeed, dağ bisikleti vb.) katılma.

• Ziyaretçiye yerel mimariyi, kültürel ve gastronomik geleneği, ayrıca ürünleri, çiftçilik faaliyetlerini her bölgenin sakinlerinin gündelik hayatını tanıma imkânını sunan ülkenin çeşitli yerlerindeki, kırsal turizm tesislerinde konaklama.

Ekolojik açıdan hassas bölgelerdeki ziyaretçiler çevrenin korunması ile alakalı yasalara saygı duymakla, doğal ortamlarında bulunan türlerin rahatsız edilmemesi hususunda çaba sarf etmekle ve ekosistemlerin dengelerini bozmamakla yükümlüdür.

Koruma altına alınmış bölgelere ziyaret ve özel programlara katılım ile ilgili bilgileri yerel bilgi merkezleri, yerel yönetimler ve uzman kuruluşlardan edinebilirsiniz.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.