Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Kültür /  Dünya Kültür Mirası Alanları

Dünya Kültür Mirası Alanları


On sekiz “mücevher”

Yunanistan, coğrafi konumu nedeniyle, çeşitli bölgelerinde anıtların ve yerleşim yerlerinin mimarisinde, minyatür sanatında, gündelik hayatta, yeme-içme alışkanlıklarında, çeşitli bölgelerdeki tüm halk sanatı türlerinde, kısacası hemen hemen her yerde izlerini bırakmış medeniyetlerin kesişim noktası olmuştur.

Ziyaretçi, bu çok renkli ve etkileyici mozaikle, kültür mirası alanlarına tarihi, kültürel, sanatsal ve folklorik geleneklere düzenlenen turlar ile temas kurabilmektedir.

Dünya Kültür Mirası olarak Yunanistan

UNESCO’nun resmi internet sitesine göre:

“Dünya Kültür Mirası listesine kayıtlı anıtlar insanın yaratıcı dehasının en iyi örnekleri olmaları açısından değerleri temel alınarak seçilmiş ve onaylanmıştır. Bu eserler, insani değerler arasındaki önemli etkileşimi gözler önüne sunmakta ve yaşayan veya ortadan kaybolmuş kültürel bir geleneğe veya medeniyete karşı benzersiz ya da en azından istisnai olarak tanıklık etmektedir. İnsanlık tarihinin önemli evreleriyle ile doğrudan bağlantılı olmalarından ötürü, olağanüstü evrensel önem taşımakta ve insanlığın ortak mirasının birer parçasını teşkil etmektedirler.”

Yunanistan, ayrıcalıklı şekilde Dünya Kültür Mirası anıtları listesinde yer almaktadır.

UNESCO listesine 1986 yılında dâhil edilen Yunan coğrafyasındaki ilk anıt Apollo Tapınağıdır. Liste o zamandan bu yana etkileyici şekilde genişlemiştir. Bugün, tüm ülkede on sekiz anıt içermektedir. Ayrıntılı olarak anıtlar aşağıdaki gibidir:

1. Bassae'deki Apollo Tapınağı (1986)

2. Atina Akropolü (1987)

3. Delfi Antik Kenti (1987)

4. Epidaurus'taki Asklepios Barınağı (1988)

5. Agion Oros – Athos Dağı (1988)

6. Rodos Ortaçağ Şehri (1988)

7. Meteora (1988)

8. Selanik'teki Hıristiyanlık Öncesi ve Bizans Anıtları (1988)

9. Mystras Antik Kenti (1989)

10. Olimpiya Antik Kenti (1989)

11. Delos Antik Kenti (1990)

12. Sakız Adası'ndaki Daphni, Hosios Loukas ve Nea Moni Manastırları (1990)

13. Pythagoreion ve Heraion, Samos Adası (1992)

14. Aigai (bugünkü Verginia) Antik Kenti (1996)

15. Mycenae ve Tiryns Antik Kentleri (1999)

16. Patmos Adası'ndaki St. John Manastırı ve Gün Doğumu Mağarası (1999)

17. Tarihi Korfu şehri (2007)

18. Philippi Antik Şehri (2016)

Bir anıtın Dünya Kültür Mirası Listesine dâhil olması, uluslar arası toplumun anıtın bakımı ve tanıtımı ile aralıksız olarak ilgilenmesi anlamını taşımaktadır.

Medeniyetin beşiği olan Yunanistan, tüm bu zenginliğin tanıtımı için çaba sarf etmektedir. Ziyaretçiler, bu eşsiz eserlerin tadını çıkarabilir ve bu denli gelişim sergilemiş benzersiz insan dehasına odaklanabilirler.

Ülke genelindeki Dünya Kültür Mirası anıtları hakkında ayrıntılı bilgiler için UNESCO Yunan Ulusal Komisyonu’nu internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.unesco-hellas.gr


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.