Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ruh Hali  /  Ekoturizm

Ekoturizm


Yunanistan – Bir hayat gemisi!

Yunanistan, doğal çevrenin eşsiz zenginliği ve geleneksel yapıları ile sürdürebilir kalkınma alanında uluslararası düzeyde lider konumdadır. Dağ manzaraların ve vadilerin “kucakları”nın birbirini takip ettiği, yeryüzünün gücünü ve hayatın değerini hissedeceğiniz alternatif serüvenler için ideal, inanılmaz güzellikteki bir doğal ortam yaratmaktadır.

Yunan coğrafyasının vahşi doğası, fauna ve florası ulusal ve uluslararası kurumlarca koruma altına alınmıştır. Yunanistan topraklarında, farklı ekosistemler yaratan yoğun engebeli araziden kaynaklanan Avrupa’da benzersiz bir yaban hayatı zenginliği, yaklaşık 50.000 tür hayvan yaşamaktadır. 10.000’i aşkın mağara, her biri farklı çeşitlilikte seçkin habitatlar oluşturmaktadır. Boğaz ve kanyonlar, asırlık ormanlar, göl kenarı bölgeleri, verimli nehir deltaları, el değmemiş dağlar sayısız hayat alanı şekillendirmektedir. Yunanistan’da yaklaşık 700 hayvan türü ve 900’ü aşkın bitki türü sayılarının azalmış olması ve doğal ortamda oynadıkları önemli rol nedeniyle koruma altındadır.

Cretan Dacos

Su, hayatın kaynağı

Yunanistan’da önemli sulak alanlar Ramsar Sözleşmesi ile korunmaktadır. Çok sayıda nadir endemik (yöresel) kuş, balık ve amfibi (suda ve karada yaşayabilen) türün büyüleyici manzara ile uyum içerisinde yaşamlarını sürdürdüğü, aralarında Messolonghi Lagünü, Küçük Prespa Gölü, İsmarida Gölü ve Trakya takım lagünleri, Kerkini Gölü, Axios Nehri Deltası ve daha birçok cenneti andıran bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Koruma altına alınmış tabiat anıtları

Yunanistan’da koruma altına alınmış tabiat anıtları statüsüne sahip on beş bölge bulunmaktadır. Kynouria’da Dendrokedron Ormanı, Merkezi Rodop’un bakir ormanı, Evia’nın su sever ormanı, Lesvos’un fosilleşmiş ormanı, Messinia Sapienza adasındaki yapraklarını dökmeyen geniş yapraklı ağaçlardan oluşan orman, bunların sadece birkaçıdır. Serres Lailias ormanına, nadir orkideleriyle Girit Heraklion’da Kefalanthiro’ya, Pella kayın ormanına gerçekleştirilecek bir gezi, tarif edilmez güzellikteki patikaların içinden doğanın hayat veren gücünü tanıma fırsatını sunmaktadır.

Arkadia Doryzas meşe ağacı, Nafplion zeytin ağacı, Halkidiki asırlık çınarı gibi koruma altına alınmış tabiat anıtları statüsündeki bazı asırlık ağaçlar, yakından görmeye ve yapraklarının ölümsüz hışırtısını dinlemeye değecek güzelliktedir.

Yunanistan’ın koruma altına alınmış tabiat anıtlarına Olimpos, Samiriye, Parnassos, Yanya kent ormanı ve daha birçok el değmemiş yerler, büyük parklar ve estetik ormanlar eklenmektedir. Aralarında Attika’da bulunan Sounion Milli Parkı, Skiathos “estetik” ormanı, Nikopolis-Mitika ormanı gibi birçok alan, Barselona sözleşmesi uyarınca korunmakta olup önemli bir doğal sermaye teşkil etmektedir. Ayrıca, Aimos Milli Parkı, Kouri Almiros Ormanı, Haidou kayın ormanı, Samiriye Milli Parkı gibi birçok Milli Park biyogenetik rezerv alanları olarak belirlenmiştir. Son olarak hem muhteşem doğal manzarası hem de manastır hayatının ruhani boyutu açısından, bütünü Dünya Mirası statüsüne alınmış, Athos Yarımadası’na da özellikle değinilmelidir


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.