Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Yunanistan  /  Genel Bilgiler

Genel Bilgiler


Bu bölümde, seyahatinizden önce ve seyahatiniz esnasında Yunanistan ile alakalı ihtiyaç duyabileceğiniz genel ama faydalı bazı bilgileri bulabilirsiniz.

Başkent: Atina

Resmi Dil: Yunanca

Para Birimi: Avro (€ EUR)

Yunanistan Saati: GMT +2

İklim: Ilıman Akdeniz

Nüfus: 11.306.183 (2010 tahmini)

Yönetim Şekli: Üniter Parlamenter Cumhuriyet

Uluslararası telefon kodu: Yunanistan için uluslar arası telefon kodu +30’dur.


Döviz Kurları

Yunanistan Avrupa Birliği üyesi olup, ortak para birimi Avro’yu kullanmaktadır. Diğer Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi, tedavülde olan sekiz madeni para aşağıda sıralanan değerlerdedir: 1, 2, 5, 10, 20, 50 sent 1 ve 2 avro. Tedavüldeki banknotlar 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 avro’dur.

Döviz kabul eden tüm bankalarda, döviz kurları ekranda listelenmektedir. Kredi kartı sahipleri, iş birliği içinde olan tüm bankaların ATM’lerinden avro temin edebilirler. Yunan bankaları, müşterilerine resmî tatil günleri hariç, Pazartesi’nden Perşembe’ye saat 8:00 – 14:30, Cuma günleri ise 8:00 – 13:30 saatleri arasında hizmet vermektedirler.

Avro ile herhangi başka bir yabancı para birimi arasındaki döviz işlemleri, havaalanlarında, bazı merkezî limanlarda, büyük şehirlerde ve birçok turizm merkezinde bulunan döviz bürolarında da gerçekleştirilebilmektedir. Döviz işlemleri için pasaport bulundurulması zorunludur.

 

 Resmi Bayramlar ve Tatiller

 

- Yılbaşı: 1 Ocak

- Teofani: 6 Ocak

Pireas bölgesinde ve başka birçok şehirde suların kutsanması ritüeli gerçekleştirilir. Haç denize atılır ve genç erkekler haçı çıkarmak için denize atlarlar.

- Büyük Perhiz Arifesi Pazartesi (Kathara Deftera): Paskalya’dan 41 gün önceye denk gelir. Büyük Perhiz’in başladığı gündür. Büyük Perhiz Arifesi Pazartesi, Yunanlar, uçurtma uçururlar, perhiz yemekleri yerler ve kutlamalar gerçekleştirirler. Atinalılar genellikle Filopappou tepesinde toplanırlar.

- Bağımsızlık Günü ve Evangelismos Yortusu: 25 Mart. Askerî geçit töreni.

- Paskalya:

Kutsal Cuma’dan Paskalya sonrası Pazartesi gününe kadar. Kutsal Cuma günü kiliselerde Epitafeios (İsa’nın defin görüntüsünün yer aldığı kutsal kumaş) çiçeklerle süslenir. Epitafeios alayını, ellerinde tuttukları mumlarla ve ilahiler söyleyerek izleyen kalabalık ülkenin tüm şehir ve köylerinin yollarını doldurur.

Yeniden Diriliş: Paskalya günü arifesi gece yarısında havai fişekler ve mumlar eşliğinde kutlanır.

Paskalya Günü: Geleneksel olarak Yunanlar Paskalya günü kuzu çevirme yerler. Gün boyunca süren kutlamalar, şarkı ve danslar içerir.

- İşçi Bayramı: 1 Mayıs

 Atina’nın tamamında çiçek kutlamaları.

- Pentakost: Paskalya Bayramı'ndan yedi hafta sonra, 50. günde kutlanır.

- Meryem Ana’nın Göğe Alınması: 15 Ağustos.

- 28 Ekim: Ulusal bayram. Askerî geçit töreni.

- Noel: 25 – 26 Aralık.

 

Sağlık ve Güvenlik

Avrupa Birliği üyesi ülkelerden gelen ziyaretçilerin, Yunanistan’da sağlık sisteminden faydalanabilmeleri için Avrupa Sağlık Kartı’na (European Health Card-EHIC) veya ülkelerindeki yetkili sağlık kurumunun düzenleyeceği ve tedavi masraflarının bir bölümünü ya da tamamını karşılayan yasal nitelikteki başka bir belgeye sahip olmaları gerekmektedir.

Bu durumlarda, Yunanistan’da gerekli bakım hizmeti aşağıdaki kurumlarca verilmektedir:

- Sağlık birimleri veya yerel kliniklerde.         

- Bölgesel Kliniklerde (eski zirai) veya Ulusal Sağlık Sistemi’ne bağlı Sağlık Merkezleri’nde.

- Hastanelere bağlı dış kliniklerde.

Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarının, Yunanistan’daki sağlık sisteminden yararlanabilmeleri için seyahatlerinden önce ülkelerinin sigorta kurumlarından bilgi almaları gerekmektedir. Acil durumlarda aşağıdaki telefon numaralarını arayabilirsiniz:

- Acil Yardım Merkezi (EKAB): 166

- SOS Doktorlar: 1016

- Nöbetçi Hastane & Klinikler: 1434

- Eczaneler: 1434

- Zehirlenme Bilgi Merkezi: 210-77 93 777

- Alkol ve Uyuşturucu Açık Bilgi Hattı: 210 - 36 17 089

- Polis: 100

- Turizm Polisi: 1571

Yunanistan’daki siyasal, diplomatik, toplumsal, sosyal, ekonomik ve sportif gelişmeler hakkında daha ayrıntılı haberler için aşağıdaki sayfaları da ziyaret edebilirsiniz:

Atina Haber Ajansı (APE) – Makedonya Haber Ajansı (MPE)

“İletişim Genel Sekreterliği” Yunanistan Haber Bülteni


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.