Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ruh Hali  /  Rahatlama

Rahatlama


Şifalı kaynaklar ve kaplıcalar

Aristo’nun “Zihnin enerjisi hayatın özüdür” sözlerini özümseyelim ve kendimizi ülkemizin şifalı sularına bırakalım!

Antik Yunan yazarlar ve filozoflar Nemflerin (Yunan mitolojisinde periler) ilahi hediyeler olarak sağlık, refah, esenlik, canlılık ve manevi coşkuyu sunan kaplıca sularını fazlasıyla övüyorlardı. Dünyanın en iyi iklimlerinden birine, eşsiz bir doğal çeşitliliğe ve en sağlıklı beslenme geleneklerinden birine sahip Yunanistan, zihinsel ve fiziksel sağlık için ve zindelik arayışı için ideal bir tercihtir!

Yunanistan, ülke genelinde 850 farklı noktadaki, önemli tedavi edici özelliklere sahip, şifalı kaynaklar ve kaplıcaları ile dünya çapında doğal kaynaklar açısından en zengin ülkeler arasında yer almaktadır. Etkileri, kronik hastalıkların doğal yolla çözülmesi imkânını tanımaktadır. Diğer yandan, deniz suyunun ve yosun veya çamur gibi deniz ürünlerinin tedavi edici özellikleri, stres ile mücadele etmemizde ve zihinsel performansımızı artırmamızda bizlere yardımcı olmaktadır.

Yunanistan’da şifalı kaplıcaların kullanımı M.Ö. 1.500lere uzanmaktadır. İlk kez, Batı tıbbının babası olarak bilinen Hipokrat su tedavi sanatı etrafında sistematik bir bilgi geliştirmiştir. Asırlar sonra ve spa tedavilerinin gelişimiyle, suyun tedavi edici özelliklerinin vücudu canlandırdığı, ruhu yatıştırdığı ve hisleri sakinleştirdiği görüşü güçlü bir doktrine dönüşmüştür.

Parklar, bahçeler, ırmaklar ve göllerle çevrelenmiş lüks tesislerde, kaplıcaların şifalı sularının ve thalasso terapinin (deniz suyu tedavisi) tadını çıkararak bu eşsiz şifalı deneyime katılabilirsiniz. Ayrıca, tedavi merkezleri nitelikli sağlık personelinin gözetiminde dengeli beslenme programları sunmaktadır.

Ilia bölgesinde, muhteşem ve eşsiz bir ekosistemde yer alan Kayafa (Kaiafa) Hamamları önemli kaynaklardandır. Bölgenin ve özellikle aynı ismi taşıyan şifalı kaynakların ve kaplıcaların yer aldığı Kayafa gölünün güzelliği karşı konulmazdır. Su, çeşitli hastalıkların tedavisine katkı sağladığından mucizevî iyileştirici özelliklere sahiptir.

Edipsos belki de Yunanistan’ın en ünlü kaplıca şehridir. Bu güzel küçük kasaba Kuzey Evia’dadır. Fthiotida’nın Arkitsa yerleşim birimi ile olan sık denizyolu bağlantısı bölgeye kolay erişim sağlamaktadır. Ayrıca, Evia, İpsili Gefira (Yüksek köprü) vasıtasıyla Attika ile bağlandığından karayolu ulaşımı da son derece kolaydır. Kasabayı süsleyen, çok sayıdaki neoklasik bina, kümelenmiş çınar ağaçları, resimsi, geleneksel kahvehane ve restoranlar, güzel kaplıca şehrinin nostaljik havasını korumasını sağlamaktadır.

“Aden bahçesinde”, Pozar kaplıcalarında, şifalı suların tadını çıkarın. Kuzey Yunanistan’da, Voras (Kaymakçalan) dağının eteklerinde yer alan Pozar, benzersiz bir manzaradır. Sabit 37 °C sıcaklıkta, Olimpik ölçülere sahip yüzme havuzu, yaz-kış hizmet vermektedir. Daha cesur macera severler nehir kenarındaki küçük şelaleleri ve doğal buharlı göletleri tercih etmektedir.

Kaplıcaların etrafındaki muhteşem doğal dekor sizleri büyüleyecek. Bereketli bitki örtüsü, asırlık yüksek ağaçlar, dik yamaçlar ve devasa kayalar, sadece sanatçı doğanın yaratabileceği tarif edilemez güzellikteki bir manzarayı sentezlemektedir. Çağdaş kaplıca kenti her yıl, iyileştirici özelliklere sahip termal suların sunduğu dinlenme, rahatlama ve zindelik hissini arzulayan çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.