Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Aktiviteler /  Etkinlikler  /  Hava Sporları

Hava Sporları

İnsanlığın uçarak dünyayla olan sert bağlarından kaçma girişimi, maceralı gökyüzü sporlarında mutlak bir şekilde yansımaktadır. Efsanevi kahraman İkarus gibi Yunanistan'daki gökyüzü sporu meraklıları, ruhsal huzur ve mutlak konsatrasyon ile birleşen eşsiz bir özgürlük imkânı olan uçmaktan büyük heyecan duyuyorlar. Bu, kişinin hava akımını rehber alarak, Yunanistan’ın doğal güzelliklerini yükseklerden tanıması için maceralı, otantik ve oldukça romantik bir yoldur.

Yunanistan, planör (gliding), delta kanat (hang gliding) ve parapente (paragliding/yamaç paraşütü) uçuşları için ideal bir iklime sahiptir. Zira bir bölgenin veya bir ülkenin iklimi ne kadar kuruysa, planör, uçurtma-planör ya da yamaç paraşütçüsünün uzun süre uçmasını sağlamak için atmosferin yukarı yöndeki akımlarını kullanmaya dayalı yukarıda bahsedilen sporları yapmak için o kadar uygundur. Nisan ve Ekim arasındaki dönem uçmak için en uygun zamandır.

Planör ile uçma (gliding) (aynı zamanda havada süzülme olarak da bilinir), pilotun motorsuz hava araçları (yükselen hava yardımıyla) veya planörler uçurarak irtifa korumaya veya artırmaya çalıştığı bir spor aktivitesidir. Yükselme koşulları yeterince iyi olduğunda, deneyimli pilotlar kendi hava sahalarına dönmeden önce yüzlerce kilometrelik mesafeler kat edebilirler. Yunan Havacılık Kulübü himayesi altında Atina Planör Kulübünün öncülük ettiği planör uçuşları, 1935 yılından bu yana Yunanistan'da faal olarak yapılmaktadır. Aynı zamanda en eski ve en deneyimli merkezlerden biri olan Tripolis Hava Sporları Merkezi ise 1956 yılından bu yana faaliyet göstermektedir.

Delta kanat uçuşlarında (hang gliding) pilot, planörün (dakron kumaşı ve uçak alaşımı alüminyum tüplerden oluşan uçan bir makine) altından (özel bir koşum takımına bağlanmıştır) vücudu bir sarkaç gibi havada asılı olacak şekilde “sarkar’’.

Kendi ağırlığını uygun şekilde kullanarak ve yükselen hava akımlarından faydalanarak pilot, üç eksen boyunca hareket ederek istenen yönü takip eder: Boyuna, enine ve dikey. Eğitim derecesine bağlı olarak pilot, 5.000 metrelik bir yüksekliğe erişebilir ve 10 saate kadar havada kalabilir.

Bu spor, 70'li yıllarda ABD ve Avustralya'da başlamış ve hızla popüler olmuştur. Takip eden yıllarda, tüm dünyada bilinir hale gelmiştir. Yunanistan'da delta kanat (hang gliding) ilk kez 1978'de ortaya çıkmış ve 1999 yılında Yunan Hava Sporları Federasyonuna (HASF) dahil olmuştur. Bugün spor çok popüler olduğundan pek çok Yunan kulübü bu sporla ilgilenen tüm taraflara eğitim vermeye başlamıştır.

Parapente (paragliding/yamaç paraşütü), 1980'lerin ortalarında Fransa'da yapılmaya başlandığı için adını, Fransızca kelimeler olan ‘’paraşüt’’ ve ‘’pente/iniş’’ (dağ yamacı) sözcüklerinden almıştır.

Bu spor iyi fiziki koşullar, mükemmel teknik, psikolojik, zihinsel uyanıklık ve algının yanı sıra özel eğitmenler tarafından öğretilen meteoroloji ve aerodinamik bilgisi gerektirmektedir. Hava koşullarını dikkate alarak yamaç paraşütü 4.000 m yüksekliğe ulaşabilir ve 2-2,5 km'lik bir mesafe kat edebilir. Uçuşlar 48 ila 60 km/saat arasında değişen hızlarla birkaç saat sürebilir. 1990'lı yılların başında, o zamanlar popüler bir spor olan delta kanat uçuşları- uçurtma ile uçmak- ile ilgilenen sporcular tarafından Yunanistan'da tanıtılmıştır.

İlk yarışmalar 1990'lı yılların başında Plataies'de gerçekleştirilmiştir. Yunan Hava Sporları Federasyonu’nun bir parçası olan Yunan Yamaç Paraşüt Komitesi tarafından ulusal bir şampiyona düzenlenmiş ve bir milli takım oluşturulmuştur. Ayrıca Yunanistan genelinde birçok bölgede yerel yarışmalar düzenlenmektedir.

Parapente (paragliding/yamaç paraşütü) uçuşları Attika (Kandili, Megara), Viotia’nın (Plataies Thivon) yanı sıra Konitsa, Agrinio, Arta, Ioannina, Edessa, Selanik, Patras ve Girit gibi Yunanistan'ın daha birçok bölgesinde yapılmaktadır. Eğitim yaklaşık 4-5 hafta sonunu gerektirmekte ve uçuş teorisi, meteoroloji dersleri ve pratik bir uygulamayı içermektedir. Bununla birlikte uçarken, yeni başlayanlara bir süre bir eğitmen eşlik etmektedir.

Yunanistan’da planör (gliding), delta kanat (hang gliding) ve parapente (paragliding/yamaç paraşütü), yerel kulüpler ve ülke çapında düzenlenen çeşitli etkinliklerle ile alakalı olarak daha fazla bilgi edinmek için iletişim:

Yunan Hava Sporları Federasyonu (HASF)

P.K. 70262 Glyfada, 166 10 – Atina
Tel: +30 210 9649 788, +30 210 9649 876
Faks: +30 210 9649 547
İnternet Sitesi: http://www.elao.gr

gökyüzü dalışı(sky diving)
yamaç paraşütü


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.