Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Doğa  /  Kırsal Turizm

Yunanistan’da kırsal turizm (Agroturizm)

Doğaya dönüş!

Ekoloji; doğayla, tarımsal faaliyetlerle, yerel mutfak ile, bölgenin kültürel unsurlarıyla temas, temiz hava, yalınlık, dinginlik, sıcak bir konukseverlik… Ziyaretçiye, tabiat ana ve insanları ile bütünleşme imkanını sunan alternatif turizm türü kırsal turizmin birçok avantajından sadece birkaçı. Alışılmış bir seyahat deneyiminin ötesinde, yaratıcı bir süreçte etkin rol almak. Geleneksel yaşam biçimine kısa süreliğine dahi olsa gerçek bir dönüş yaşayarak kırsal hayata iştirak etmek. Kırsal turizm felsefesi, ağırlıklı olarak kırsal alan sakinleri ile gezgin arasındaki kişilerarası ve direkt insan ilişkisine dayanmakta, bu durum kişiyi misafirden, bir arkadaşa dönüştürmektedir.

Yunanistan’da, olağanüstü jeofiziksel çeşitlilik, bitmez tükenmez doğal kaynaklar, yöreye özgü özellikler ve gelenekler hep beraber, enstantaneler, görüntüler ve deneyimlerden oluşan ender bir mozaiği sentezleyerek, kutsanmış bir yer meydana getirmektedir. Burada özgün, keşfedilmemiş, doğal turizmin tutkunları doğanın cömertçe sunduğu nimetlerin tadını çıkarabilmektedir.

Neler yapabilirsiniz?

Yunan kırsalında, öncü rolleri ile tarımsal faaliyetler sizleri zahmet ile zevki birleştirerek çeşitli faaliyetlere aktif olarak katılmaya davet etmektedirler.

Tarımsal faaliyetler

Değerli zeytinyağının üretimi için zeytin hasatına ve zeytinlerin geleneksel bir zeytinyağı imalathanesine taşınmasına yardımcı olabilirsiniz. Zeytinler ezildikten sonra, yardım eden herkes ödül olarak yanında bir miktar yağ alabilir veya kendi kişisel etiketinin yer aldığı şişeleri taze zeytinyağıyla doldurabilir.

Şarap veya rakı üretimi için üzümlerin hasadı ve ezilmesi işlemi, mevsim meyveleri, şifalı otları, sebzeleri, mantarları ve her türlü yemişin (kestane, ceviz, vs.) toplanması, hasat ve arıcılık sizlere benzersiz deneyimler yaşatacak faaliyetlerdir.

Hayvancılık faaliyetleri

Bir çiftlikte bulunduğunuz süre boyunca hayvan bakımına (otlatma, sağım, temizlik) ve taze yoğurt ve peynir üretimi için peynircilik faaliyetlerine yardımcı olabilirsiniz.

Neler öğrenebilirsiniz?

Birçok bölgede faaliyette olan kırsal turizm kooperatiflerinde, “anneanne tarifleri” ile marmelat, likör, komposto, reçel, ekmek, taze makarna, börek ve yerel mutfağın benzersiz tatlarını yapabilmek için aşçılık ve pastacılık derslerini takip edebilirsiniz.

Bir el işi veya seramik atölyesine gerçekleştireceğiniz bir ziyaret sizlere hediye ve alışveriş için çok güzel fikirler sunacaktır. Geleneksel bir şaraphanede yapacağınız tadımlarla şarabın sırlarını öğreneceksiniz: üzüm çeşitleri, aroma, renk, tat.

Ekoturizm, kırsal turizm ile yakından alakalı bir kavramdır. Kaldığınız yer ve bölgenin doğal çevresinin sunduğu avantajlara göre, benzersiz doğal güzelliğe sahip milli parklar, sulak yaşam alanları ve manzaralar arasından geçerek bölgenin flora ve faunası hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, şayet enerjik bir doğa tutkunu iseniz, favoriniz olan spor dalıyla uğraşmak için mükemmel bir fırsatınız var: yüzme, balık tutma, yürüyüş, tırmanış, avcılık, binicilik...

Ancak, tatilinizin amacı fiziksel ve manevi huzur ise, sabahları cıvıl cıvıl kuş sesleriyle uyanmanın, asma gölgesinde yerel lezzetlerin veya arka fonunda altın yeşili zeytinliklerle günbatımının tadını çıkarabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: www.agroxenia.net


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.