Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Kültür /  Kaleler

Kaleler


Yunanistan’a gerçekleştirilen her seyahat, efsanenin, geleneğin ve kültürün başrol oynadığı benzersiz bir deneyimle eşdeğerdir. Tarihini dünyaya gösterebilmek ve insanların bu konuda bilgi edinme ihtiyacı duymalarını sağlayabilmek bir ülke için kesinlikle gereklidir. Tıpkı Akdeniz’deki komşuları gibi, Yunanistan da tüm coğrafyasında izlerine açıkça rastlanıldığı üzere, çağlar içinde farklı medeniyetlerin etkisinde kalmıştır.

Ortaçağ yıllarından başlayarak, Bizans dönemi sonrasında Franklar, Osmanlılar, Venedikliler bölgeyi ve insanlarını etkilemiş , günümüz Yunanistan’ının, bunun uzantısı olarak günümüz Avrupa’sının şekillenmesine katkı sağlamışlardır.

Yunanistan, tarihinin farklı bir yönü üzerine odaklanarak, ziyaretçilerini kalelerinde ağırlamaktadır. Ülkenin doğusunda görkemli Rodos kalesi, güneyinde Girit’te zengin tarihi ile Spinalonga, batıda Peloponnes’te Monemvasia kale kenti, kuzeyde Kavala kalesi, Erken Bizans döneminden 19. yüzyıla kadar tarihlenen anıtlardır.

Savaşların ve Yunan coğrafyasının sayısız konumunda yaşamış şövalyelerin efsanelerini ve masallarını keşfedin. Ülkenin ılıman Akdeniz iklimi sayesinde, bu destinasyonlar yıl boyu aile tatilleri ve romantik kaçamaklar için idealdir.

Tatilinizin muhteşem mizansenini oluşturacak Antik, Bizans ve Ortaçağ dönemi kaleleri, ülke çapında dağınık şekilde yer almaktadır. Peloponnes’te Mystras, Methoni, Koron, Monemvasia, Niokastro, Kyparissia, Kalamata, Chlemoutsi ve olağanüstü Nafplion’da Palamidi kalelerini keşfedin. Son derece iyi durumda korunmuş olan kaleler, dayanıklılığı ve sağlamlığı ile ünlenmiş yerli halkının anlatımlarıyla hikâye açısından zengin bir tarihe sahiptirler.

İyon Denizi’nde Zakinthos, Kefalonya’da Assos, Lefkada’da Griva ve Korfu’da Eski Kale’yi (Palaio Frourio) ziyaret edebilirsiniz. Ege Denizi’nde Naxos, Lesvos, Chios, Evia, Skiros, Skopelos, Rodos, Nisyros ve Karpathos adalarında çok sayıda iyi korunmuş kale bulunmaktadır.

Güneyde Girit adasına, Gramvousa, Fragokastello, Rethymnon, Heraklion, Fodele Kaleleri ve bir zamanlar cüzamlı bir topluluğun yaşadığı ünlü Spinalonga adasındaki kaleye uzanın. Son olarak, medeniyetlerin gerçek anlamda kavşağı olan Yunanistan’ın kuzeyinde, Halkidiki, Kavala, Alexandroupolis ve Edessa kaleleri gibi ülkenin en görkemli kalelerinden birkaçını bulacaksınız.

Kaleler, Yunanların dünya ile paylaşmak istedikleri, Yunanistan’ın zengin tarih ve kültür mirasının başka bir parçasını oluşturmaktadır. Bu miras, bir efsane örtüsüne sarılmış şekilde sizleri onu keşfetmeniz için bekliyor. Seyahatinize başlayın ve şimdiye kadar bildiğiniz Yunanistan imajını sonsuza dek değiştirecek gerçekten farklı bir tecrübeyi yaşayın.

Yunanistan sizleri karşılıyor! Kaleleri sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor!


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.