Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Destinasyonlar  /  Yunan Adaları  /  Kikladlar

Kikladlar


Ege’nin en popüler ada grubu dünyanın en güzel adalarından birkaçını barındırmaktadır! Şaşırtıcı sahil şeridi ve mükemmel plajları, Kiklad mimarisine hâkim olan beyaz ve mavinin büyüleyici birlikteliği, geleneksel yaşam tarzı, ada şarkıları, candan konukseverliği, uçsuz bucaksız manzaralar ve yapayalnız kiliseler Kikladlara gerçekleştirilecek seyahati benzersiz kılmaktadır.

“Kiklad” ismiyle, kutsal ada Delos çevresinde bir daire (yunanca “kiklos”) meydana getiren adalar ifade edilmektedir. Yunan mitolojisinde, Kikladlar’ın, kendisini kızdıran Kiklad perilerini adalara dönüştüren Poseidon tarafından yaratıldığından bahsedilmektedir.

Günümüzde, baş döndüren ışığında ve kristal berraklığındaki masmavi sularında kendi “büyüleyici tatil” hikâyesini yaratma arayışındaki milyonlarca Yunan ve yabancı turist Kikladları (Santorini, Mikonos, Delos, Paros, Antiparos, Naxos, İos, Siros, Tinos, Milos, Kea, Amorgos, Sifnos, Serifos, Andros, Kithnos, Kimolos, Anafi, Folegandros, Sikinos İraklia, Schinoussa, Donoussa ve Koufonissia) ziyaret etmektedir.

Kikladları keşfetme sırası şimdi sizde!

Kiklad, adalarının en kuzeyinde yer almaktadır. Köklü denizcilik geleneğiyle geri kalan Kiklad adalarının tipik görüntüsünden farklılaşmaktadır. Büyüleyici kumsallarının yanı sıra zengin bitki örtüsü ve coşkun suları, dağ kitleleri arasına sıkışmış verimli vadileri ile ziyaretçilerinin zihninde kalıcı bir iz bırakmaktadır.
Tinos, Kikladların – çokça bilinmemesine karşın- en büyüleyici adalarından biri, Meryem Ana ile bütünleştirilmiş olması nedeniyle de ülkenin en büyük dini merkezidir. Ülkenin her yerinden inananlar adaklarını yerine getirmek ve manevi huzuru bulmak için adayı ziyaret etmektedirler.
Dünyanın en popüler turistik bölgelerinden biridir! Mikonos, en bilindik Yunan adası kimliğiyle dünyanın çeşitli yerlerinden ünlülerin popüler destinasyonunu oluşturmaktadır. Çıplak tepeleri, mükemmel plajları, son derece iyi korunmuş Kiklad mimarisi, beyaz kiliseleri ve eşsiz güzellikteki manzaralarıyla Kiklad adalarının en güzellerinden biridir.
Kea (veya Tzia), çok güzel bir Kiklad Adası ve Attika’nın doğu kıyılarına olan yakınlığı nedeniyle en popüler destinasyonlardan biridir. Adada büyük değişkenlik gösteren manzaralar göze çarpmaktadır: sarp dağlar, küçük çayırlar, zeytinlikler, bağlar, koyaklar, resimsi koylar, ıssız kumsallar ve çok sayıda doğal su kaynağı.

Santorini (veya Thira) Kikladlar’ın en güney noktasında yer almakta olup, aslında Thira, Thirassia, Aspronissi, Palea Kameni ve Nea Kameni adalarından oluşan bir ada grubudur. Bu ada grubu, bölgedeki yoğun volkanik hareketlilik sonucunda meydana gelmiştir.
Kithnos (veya termal kaynakları nedeniyle Thermia) adası, Attika’ya en yakın Kiklad adalarından biri olmasına karşın Ege’nin en bilinmeyen köşelerindendir.
Anafi, el değmemiş doğal güzelliği ve kristal berraklığındaki masmavi suların süslediği plajları ile adeta küçük bir cennettir. Mitolojiye göre, Anafi, Argonotlar’a sığınak teşkil etmesi için Tanrı Apollon tarafından Ege’nin derinliklerinden ortaya çıkarılmıştır.
Ios veya ada halkının deyişiyle Nios, adının da çağrıştırdığı gibi adeta bir çiçek (ios-menekşe) misali Kikladlar’ın en güzel adalarından biridir. Antik geleneğe göre, İos adası Homeros’un annesinin anavatanı ve aynı zamanda büyük destan şairinin defnedildiği yerdir.

Folegendros (veya Polikandros), turizm gelişiminden etkilenmemiş, orijinal Kiklad manzarası eşliğinde sakin ve huzurlu bir tatil sunmaktadır. Mitolojiye göre, ada ismini, Minos’un adanın ilk sakinlerinin lideri olan oğlu Folegandros’a borçludur.
Serifos, huzurlu küçük limanlar, bembeyaz köyler ve altın sarısı kumsalların vahşi dağ kitleleri, çıplak tepeler ve benzersiz manzaralar ile harmanlandığı, sakin bir tatil için ideal, tipik bir Kiklad adasıdır. Ada, turizmin çok fazla gelişmemiş olması sayesinde geleneksel ada çehresini korumuştur.
Kimolos, batı Kiklad ada grubuna ait olup Milos’un yanında yer almaktadır. Küçük yüzölçümüne rağmen sayısız güzellik barındırmaktadır. Benzersiz kayaç çeşitliliği ile volkanik ada Kimolos, resimsi küçük koylarda ince kumlu ve çakıl taşlı muhteşem plajları ile ünlüdür.
Seramik sanatı ve gastronomide köklü bir geleneğe sahip Sifnos, tatilleri için adayı tercih edecek olan şanslı misafirlerini içten bir konukseverlikle ağırlamaktadır.
İos ve Folegandros arasında yer alan küçük adacık Sikinos, günlük hayatın stresinden ve velvelesinden arınmak ve huzurlu bir tatil geçirmek için ideal bir seçenektir. Kuru tarım arazilerinin, taş yapıların, çok sayıda kilisenin, turkuaz renkli suların hâkim olduğu şaşırtıcı güzellikteki plajların öne çıktığı otantik Kikladik manzaraya sahiptir.
Mitolojiye göre tanrı Apollon ve tanrıça Artemis’in doğum yeri, antik çağlarda dini bir merkezdi. Günümüzde artık ıssız olan, Dilos, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilmiş anıt statüsündeki etkileyici arkeolojik sitesini görmeye gelen binlerce ziyaretçisini karşılamaktadır.
Paros, Kikladlar’ın merkezinde yer almakta ve eşsiz doğal güzelliği, uçsuz bucaksız kumsalları, kristal berraklığındaki suları ve çarpıcı manzaralarıyla en popüler tatil yerlerinden birini oluşturmaktadır.
Kikladların kalbinde, ada grubunun en büyük ve en verimli adası olan Naxos yer almaktadır. Ada kendi başına, şanslı ziyaretçileri için çok sayıda farklı faaliyet ve aktivite seçeneği sunmaktadır.

Hrakliea, Küçük Kikladlar’ın en batısında yer alan küçük bir adadır (18 km2) ve huzurlu tatil arayışındakiler için ideal bir seçenek oluşturmaktadır.
Yaklaşık 9 km2 yüzölçümü ile Schoinousa, Küçük Kiklad ada grubunun neredeyse merkezinde yer almaktadır (Naxos’un güneyi ve Hrakleia’nın kuzeydoğusunda).
Koufonisias, Pano Koufonisi ve Kato Koufonisi adını taşıyan 200 m’lik dar bir boğazın ayırdığı iki adadan meydana gelen küçük bir ada grubudur. Naxos’un güneydoğusunda ve Amorgos’un batısında yer alırlar. Adlarını, korsanların uzaktan baktıklarında boş (kof- yunanca koufio) görünen devasa mağaralarına borçludurlar.
Donoussa, Küçük Kiklad ada grubunun en kuzeyinde bulunan adadır. Naxos’un doğusunda ve Amorgos’un kuzeyinde yer almaktadır. Yüzölçümü 13,5 km2’dir ve aralarında harikulade kumsalların bulunduğu çok sayıda koy meydana getiren bir oluşuma sahiptir. Sakin tatil tutkunları için ideal bir destinasyondur.

Antiparos, Paros’un yanı başında, huzurlu ve sakin bir tatil için muhteşem bir seçenek oluşturmaktadır. Antik çağlarda Oliaros olarak adlandırılmaktaydı. Komşu adacık Saliagos’ta, Kikladlar’ın en eskisi olan, çok önemli bir neolitik yerleşim birimi ortaya çıkarılmıştır.
“Sonsuz mavi”’nin adası (Le Grand Bleu filminin büyük bölümünün çekildiği ada) Amorgos, Kikladlar’ın en güneydoğu ucunda yer almakta ve son derece özel çehresi ile karakterize edilmektedir. Dağ kitleleri, etkileyici uçurumlar (muhteşem tırmanma alanları), az sayıda teraslı ekili alana sahip dağ yamaçları, güney tarafındaki engebeli kıyı şeridi ve kuzeydeki güzel plajlara ev sahipliği yapan resimsi koylar adanın manzarasını harmanlamaktadır.
Antik zamanların volkanik hareketliliği sonucu oluşan Milos, en talepkâr ziyaretçiyi bile memnun edecek çok sayıda aktiviteye, sayısız doğal güzelliğe ve eşsiz konumlara sahiptir.
Kikladlar’ın başkenti Siros, Yunan geleneği ile batı etkisinin ahenkli beraberliğini yansıtan benzersiz, asil ve kozmopolit atmosfere sahip bir adadır.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.