Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ruh Hali  /  Kış Tatili

Kış Tatili

Beyaza Bürünmüş Kaçış

Yunan kışının kalbi, kayak severlerin heyecan ve adrenalininin, maceranın anlamını çok yükseklere taşıdığı bembeyaz, karlı dağ zirvelerinde atıyor. Tutkunları için kayak, beyazın mutlak sessizliğinin hâkim olduğu, soğuk dağ havasının insan iradesi ve dayanıklılığı ile karşılaştığı bir ortamda ideal bir kaçışı simgeler.

Kayak (ve onun alternatif versiyonu olan snowboard) ekstrem doğa sporlarının şüphesiz en mükemmel örneğini teşkil eder. İnsan vücudu ile doğa unsurlarını bir araya getiren ve benzersiz bir özgürlük duygusu sunan heyecan verici bir spordur. Yunanistan'da ilk kez ortaya çıktığı 1920’li yıllardan bugüne kayak, hızlı bir şekilde çok fazla sadık hayran edindi. Günümüzde, neredeyse bir asır sonra, binlerce kayak sever ülke genelinde karlarla kaplı dağ yamaçlarını doldurmakta, tutku ve becerileri ile donmuş dağ zirvelerinde sıcaklıkları yükseltmektedirler.

Yunanistan, yılın çoğunda güneşli bir ülke olmasına rağmen, en talepkâr kayakçıları dahi tatmin edebilecek son derece modern tesislerden oluşan kayak merkezlerine sahiptir ve doğa manzarasının güzelliğinin insanın nefesini kestiği muhteşem kayak pistlerinde unutulmaz bir deneyim sunmaktadır. Ülkenin en önemli ve en tanınmış kayak merkezlerini ziyaret edin ve sundukları muhteşem özgürlük hissinin sizleri sürüklemesine izin vererek kar kaplı dağ zirvelerinin güzelliğinin tadını çıkarın.

Parnassos Kayak Merkezi

Parnassos'ta Kayak Hikayeleri ve Dahası
Kayak takımlarınızı hazırlayın ve Yunanistan’ın en yüksek zirvelerinden birine, bir milli parkın kalbine seyahat edin. Parnassos gerçekten çok sevilen bir destinasyon. Ancak kaçımız doğal manzarasının büyüleyiciliğini mitolojik kökenine ya da Arachova’daki eğlencenin verdiği mutluluğu Delphi kehanet merkezinin kutsal maneviyatına atfetmekteyiz?

Kalavrita Kayak Merkezi

Sayısız Kayak Pisti, Mitoloji, Tarih, Gizem
Thetis, Akhilleus’u ölümsüz yapmak için burada vaftiz etti. Bu mitolojik dağın yamaçlarından inerken karda oynayacağınız oyunların keyfini çıkarın. Ancak şu ayrıntıyı unutmayın: Kalavrita sadece kayak için değil. Doğanın mucizevî eserlerini keşfedin, Yunan Ayaklanması’nın başladığı yeri görün ve bölgenin tanınmış üzüm bağlarında bir gezintinin tadını çıkarın.

Kaimaktsalan Kayak Merkezi

Adrenalin Çok Yükseklerde!
Kaimaktsalan Avrupa’nın en iyi kayak merkezlerinden biri kabul edilmektedir. Muhteşem manzarası ve sunduğu sayısız olanak ile ziyaretçilerini büyülemektedir. “Lefki Korifi” (Beyaz Zirve) kayak merkezi 2.500 m rakımda yer almaktadır. Kasım ayından Mayıs ayına kadar uzun süre karla kaplı olmasını bu yüksekliğe borçludur.

Vasilitsa Kayak Merkezi

Pindos'un Cevheri!
Vasilitsa Kayak Merkezi en büyük ve en güzel kayak merkezlerinden biridir. Burada kayak, kayın ve çam ağaçlarından oluşan çok güzel bir ormanda yolculuk anlamını taşımaktadır. Liftler sizleri sevdiğiniz piste götürürken, sizleri çevreleyen görkemli dağların manzarasının, dağ göllerinin ve Grevena vadisinin tadını çıkarın. Hayal edin!

3-5 Pigadia Kayak Merkezi

3-5 pigadia Ski center © GNTO/Imathia Prefecture_Naousa

Mutlak Beyazda, Mutlak Macera!
Model olarak kabul edilen, en iyi Yunan kayak merkezlerinden biridir. Yunanistan’ın, tüm pistlerinde yapay kar olan, tek kayak merkezi olması, ultra modern liftlere ve kusursuz altyapıya sahip olması ile bu özelliğini yansıtmaktadır. Tüm bunlara kendisini çevreleyen muhteşem doğa manzarasını ve ülkenin en zorlu iki pistine sahip olmasını da eklediğimizde, hem kayak tutkunlarını hem de ziyaretçilerini tam anlamıyla tatmin eden, Yunanistan standartları açısından benzersiz bir bileşimden bahsetmekteyiz.

Mainalon Kayak Merkezi

Karla kaplı dağ zirvelerinden benzersiz inişler!
Efsaneler ve gelenekler dağı, çobanlar tanrısı yarı keçi yarı insan Pan’ın ikametgâhı ve Nemflerin mekânı. Tarih öncesi çağlara ait, bakir, cenneti andıran güzellikteki manzaraları, araya serpiştirilmiş tarihi köyleri ve resimsi yerleşim yerleri, Mainalon’u doğanın, tarihin ve kültürün çok önemli bir buluşma noktası kılmaktadır. Ülkenin en eski kayak merkezlerinden birinde şaşırtıcı inişlerin ve bembeyaz pistlerin tadını çıkarın, taş patikaları takip edin, taş köprülerin üstünden geçin ve manzaranın eşsiz güzelliğinde kendinizi kaybedin.

 

Not: Yunanistan’da bir kayak merkezini ziyaret etmeye karar vermeden önce, faaliyette olduğu dönem ve hava şartları hakkında bilgi almayı ihmal etmeyin.  


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.