Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Aktiviteler  /  Kongre Turizmi

Kongre Turizmi


Sanat ve bilimin Yunanistan’ı

Yunanistan bir kültür, sanat ve bilim merkezidir. Küresel kültürel ve bilimsel topluluklara uzun soluklu katkısı, üstün doğal güzelliği ve mükemmel altyapısı ile birleştiğinde Yunanistan’ı kongre/konferans organizasyonları için ideal bir destinasyon yapmaktadır. Son birkaç yıldır Yunanistan sempozyum, konferans ve sergilere katılan edebiyat, bilim ve sanat insanlarını giderek daha sık karşılar oldu. Atina Uluslararası Havaalanı '’Eleftherios Venizelos'’, işletmeye açıldığı 2001 yılından bu yana dünyadaki en modern havalimanlarından birisidir ve uluslararası konferansların organizasyonunda büyük ölçüde katkı sağlamıştır.

Konferans turizmi son derece karşılıklı etkileşime tabidir. Bir taraftan ev sahibi ülkenin yüksek standartlarda altyapı desteği sunmasını gerektirir diğer taraftan ise bir bölgenin genel hizmet standardının geliştirilmesine aktif olarak katkıda bulunur. Konferans yeri olarak seçilen bir ülkenin kültürel "ürüne" dahil olması mantıklıdır, zira bu sayede katılımcılara, bölge sakinlerine ve ziyaretçilere, insan başarısı ve yenilikçi düşünceyi deneyimleme şansını sunar.

Sokrates öncesi dönem filozofların, büyük şairlerin, Heykeltıraş Fidias’ın ve tıp ve sağlık tanrısı Asklepios’un Yunanistan'ı, akıl ve yaratıcılığın, ticaret ve bilimsel ilerlemenin öncülerini onurlandırmakta ve en sıcak şekilde karşılamaktadır.

Bilimi dünyaya getiren topraklarda bilimsel konferanslar

Yunanistan'ın hem ülke sınırları dahilinde hem de ülke dışında çok saygın bilim insanlarına sahiptir. Buluşları, yenilikleri ve araştırma çalışmaları ile Yunan bilim insanları uluslararası bilim camiasında öncü rol oynamaktadır.

Yunanistan'da düzenlenen çok sayıdaki ve önemli bilimsel konferanslar ülkenin yenilikçi bilime verdiği önemi yansıtmaktadır. Tıp, mimari, doğa ve beşerî bilimlerde düzenlenen konferanslar Yunanistan'ın kültürel yaşamını zenginleştirmekte ve aynı zamanda katılımcılara bilimin beşiğiyle temas kurma fırsatı vermektedir.

Ulusların kavşağında prestijli fuarlar

Yunanistan, Akdeniz'in kalbinde birçok ulusa yakın bir noktada bulunmaktadır. Uluslararası Selanik Fuarı gibi büyük ticaret fuarlar, küresel pazarda kendilerine prestijli bir yer edinmişlerdir. Ülkenin çeşitli yerlerinde yıl boyunca düzenlenen mimarlık, yapı, yüksek teknoloji ürünleri, sürdürülebilir ekonomi ve kalkınma konulu özel fuarlar hem dünyanın her yerinden gelen profesyonellerin hem de katılımcıların yoğun ilgisini çekmektedir. Yunan organizatörlerinin uzmanlığı ve etkinliği, ürünlerin teknik ve destek yapılarının mükemmel biçimde sunulmasını sağlamaktadır.

Sikelianos’un Delfi Festivallerinin ardından

Şiir ve daha genel anlamda edebiyat etkinliklerin Yunanistan’da önemli bir tarihi derinlikleri bulunmaktadır. Antik zamanlardaki Alkmanas'tan günümüz Elytis'ine kadar pek çok büyük şair yetiştirmiş olan bir ülkenin, edebiyat dünyasında öncü bir rol oynuyor olması son derece olağandır.

Merkezî Yunanistan'daki Delfi ve Peloponnes'deki Arkadia gibi muhteşem simgesel mekânlar şiir, edebiyat ve modern nesir yazarlığı üzerine sık sık sempozyumlar ve seminerlere ev sahipliği yapmaktadır.

Selanik, Ege, Atina ve Yanya’daki büyük üniversiteler yurt dışındaki benzer kurumlarla işbirliği yaparak, insanların kültürel temasını teşvik eden önemli konferanslar organize etmekte, aynı zamanda katılımcılara ve kamuoyuna Yunanistan'ın güzelliklerini tanıma fırsatını sunmaktadır.

Cretan Dacos

Yüzen konferanslar: Bilgiye doğru yolculuk

Yüzen konferans turizmi Yunanistan coğrafyasında yükselen bir trend oluşturmaktadır. Dünyanın dört bir yanından katılımcılar masmavi Yunan denizlerini seçiyor ve konferans konularını en ideal çevrede, kristal berraklığındaki suları yararak ilerleyen bir gemide sunuyor. Adalardaki demirleme olanağı sayesinde ziyaretçilere birinci sınıf misafirperverlik sunulmakta ve katılımcılara bilimsel çalışmalarını Yunanistan’ı keşif ile birleştirmeleri için olanak tanınmaktadır.

Bir boya fırçası ve bir keski ile

Yunanistan, kreatörler için ilham veren bir yer olmasının yanında, arayışları için misafirperver bir kucak teşkil etmektedir. Hem genç ve hem de köklü sanatçılar çalışmalarını büyük kent galerilerinde ve sıklıkla Yunan adalarında veya küçük geleneksel yerleşim yerlerinde sergilemektedirler. Büyük ya da küçük Yunan adalarından birini ya da denizden uzak bir köy ya da kasabayı ziyaret eden bir kişinin bir açık hava heykel sergisine rastlama ya da genç sanatçıların eserlerinden oluşan bir serginin tadını çıkarma ihtimali son derece yüksek bir olasılıktır. Aynı zamanda, görsel dallarda yıl boyunca uluslararası toplumun ayrıcalıklı temsilcilerinin katıldığı konferanslar ve değişim programları gerçekleştirilmektedir. Sanat tarihçileri, sanat eleştirmenleri, kreatörler ve katılımcılar, sanatın desteklenmesinde ve bilginin, teknik ve dünya görüşlerinin alışverişinde etkin rol oynamaktadır.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.