Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Aktiviteler  /  Seyahat Programı /  Mağaracılık

Mağaracılık (Caving)


Yunanistan'daki mağaraları keşfetmek, kâşiflere jeoloji, paleontoloji, antropoloji, hidroloji, topografya, fizik, biyoloji ve arkeoloji gibi temel bilgileri edinme ve bilgilerini zenginleştirme imkânını sunan benzersiz bir maceradır. Yunan mağaraları dünyadaki en güzel mağaralar arasındadır. Ziyaretçiler jeolojik oluşumların, yeraltı sularının, bu dünyanın dışına çıkan renklerin ve yeryüzünün seslerinin görkemiyle büyülenmektedirler.

Birçok Yunan mağarası keşfedilmiş bunların bir kısmı değerlendirilmiş ve şimdi halka açılmıştır. Ancak halihazırda tam olarak keşfedilmemiş ya da değerlendirilmemiş çok sayıda mağara da mevcuttur. Bu mağaralarda gezinti ancak belirli şartlar altında ve mutlaka gerekli izin ile gerçekleştirilebilmektedir.

Buna ek olarak, hizmete sunulmamış bir mağarayı keşfetmek için hevesli olan gezginin, bu gezinin herhangi biri için basit bir uğraş olmadığının bilincinde olması, iyi bir fiziksel duruma sahip olmanın yanı sıra özel bilgi ve çeviklik gerektirdiğinin farkında olması şarttır. Özel aletler, kıyafetler, eldivenler ve ışık kaynakları olmazsa olmazlardır ve mağaraya giren her grupta en az üç kişi bulunması gerekmektedir. Kâşiflerin ayrıca, mağaraların yeryüzünün benzersiz hazineleri ve çoğu durumda insanlık kültürünün birer parçası olduklarının bilincinde olmaları gereklidir. Dolayısıyla tüm ziyaretçilerin çevreye saygı göstermeleri ve arkalarında herhangi bir çöp ya da orada bulunduklarına dair herhangi bir başka iz bırakmamaları son derece büyük önem taşımaktadır.

Yunan mevzuatı, mağaracılık ile alakalı bir topluluğa üye olmadıkça ve Kültür Bakanlığı'nın Paleontoloji ve Mağaracılık Bölümü’nden izin alınmadıkça, özel kişilere mağaralara giriş izni vermemektedir.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.