Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Doğa  /  Magaralar

Mağaralar

Doğanın derinliklerinde!

Yunanistan toprakları sayısı 8.500’ü aşan mağaralarla doludur. Önemli jeolojik süreçler Yunan coğrafyasının derinliklerini cazibe ve gizem dolu gerçek doğal anıtlarla bezemişlerdir. Bu mağaraların bir kısmı, örneğin Halkidiki’deki Petralona ve Peloponnes’teki Fraghthi mağaraları önemli antropolojik keşifler nedeniyle dünya çapında tanınmaktadır.

İnsanlık tarihi gizemli mağaralarla bağlantılı olmuştur. Bunlardan çoğu ilkel insanoğlu için barınak oluşturmuş, bir diğer kısmı ise önemli ibadet yerleri olmuştur. Sessizce kendini gösteren ve insanın gözlemiyle algılanması mümkün olmayan doğanın gücü tüm uygarlıkları büyülemiştir. Üstün zekâya ve hem insan hem de yılandan fiziksel özelliklere sahip efsanevi “Pories” gibi yeraltı dünyasına ait ilahi varlıklar Yunanistan coğrafyasındaki mağaraların koruyucuları sayılmışlardır.

Kefalonya’daki Melissanis, Makedonya’daki Alistratis ve Prosotsanis, Epir Yanya’daki Perama mağarası, Attika’daki meşhur Paiania, Peloponnes’te Limnon ve Dirou, Girit’te Diktaio Andro gibi Yunan mağaraları içlerindeki sofistike dekorasyon ile ziyaretçilerini büyülemektedirler. Kraliyet saraylarını andıran odalar, kristal berraklığında ve mistik yeraltı suları meydana getiren inanılmaz güzellikteki “mimari” yapı, sarkıt ve dikitler, görülmemiş yeraltı manzaraları yaratmaktadırlar.

Peloponnes Kalavryta’daki Mega Spylaio (Büyük Mağara) ve Patmos adasındaki meşhur Apokalips mağarası gibi birçok mağara aynı zamanda dinsel gelenek ile özdeşleşmiştir. Aynı zamanda, her daim kutsal yerler sayılmış küçük mağaralar, Peloponnes Pellini’deki Agios Konstantinos örneğinde olduğu gibi Ortodoks Kiliselerine dönüştürülmüştür.

Bir Yunan mağarasına gerçekleştirilecek bir ziyaret, bir seyahat zevkinin ötesinde derin mistik bir tecrübedir.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.