Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Din /  Manastırlar

Manastırlar


Yunan manastırları ile Yunan doğası ve tarihi birbirinden ayrılmaz derecede bağlıdır. Sarp kayalıklar, uçurumlar, deniz üzerinde rüzgarların aşındırdığı yamaçlar, diğer taraftan yemyeşil vadiler ve eski zeytinliklere yuva yapmış bu manastırlar insanın sessizlik, sadelik ve uyum içerisinde İlahi’ye yaklaşma gayret ve heyecanının adeta tanıklarıdır.

Dinî inançlar, mucizelerle temellenmiş, halk ustalarının yetenekleriyle inşa edilmiş, hagiografların (azizlerin hayatlarını resmeden zanaatkârlar) layık ellerince resimlerle süslenmiş Yunan manastırları, Yunan tarihinin çeşitli dönemlerinde Yunan dilini, zanaatlarını ve geleneğini korumada çok önemli rol oynamışlardır. Bugün dahi, birçok manastırda hagiografi (azizlerin hayatlarının resmedilmesi), antik el yazmalarının korunması ve bakımı, şarap yapımı, organik tarım, geleneksel peynir yapımı vb. zanaatlar nesilden nesile aktarılmaktadır.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.