Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Aktiviteler  /  Yeme İçme /  Meyveler

Meyve Şöleni


Cretan Dacos

Bu sulu iştah açıcılar, tazeliği sayesinde sıcak Yunan yazının süper yıldızlarıdır. Dilimlenmiş veya küp küp kesilmiş, salatada veya meyve sularında, reçel veya kaşık tatlılarında, tatlı veya tuzlu gıdalarda, onları tadanlara baştan çıkarıcı bir haz sunmayı vaat ediyorlar.

Ağız sulandıran Isırıklar

Çok besleyici, lif, vitamin ve eser elementler bakımından zengin, ancak kalorileri az, olan çok renkli yaz meyveleri, sıcaklık yükselmeye başladığında sıvı almanın en iyi ve en faydalı kaynağıdır.

Kuşkusuz içlerinde kral, vücudunuzu arındırırken canlandıran yeşil çizgili tazelik topu karpuzdur. Dilimleyin veya küp küp kesin, miksere koyun ve buz dondurmaya dönüştürün! Feta veya diğer beyaz peynir çeşitleriyle birleştirin ve atıştırmalık ya da hafif bir akşam yemeği olarak tüketin.

Birçok çeşidi ve sarhoş eden aromasıyla karpuzun dişli rakibi altın renkli kavun vitamin ve potasyum deposudur. Peynir ve prosciutto ile uyumu mükemmeldir. Bir tatlı olarak sade veya dondurma eşliğinde tadını çıkarın.

Kayısı, şeftali ve nektarin ya da ‘’güneşin meyveleri’’, her zaman ‘’hazır-yemektir’’. Yüksek besleyici etkilere sahiptirler, leziz reçel ve meyve suları hazırlarlar, şekerlemeciler ve pasta aşçılarının vazgeçilmezleridir.

Boyutta küçük ama tadı büyük: kiraz. Açık kırmızıdan neredeyse siyaha kadar uzanan bu ürünler ister taze tüketim ister pastacılıkta olsun vücudun doğal savunmasını güçlendirir. Makedonya bölgesinden ve Larissa'da ki Agia'dan gelenler çok ünlüdür.

Kalamata ve Evia bölgeleri, ağız sulandıran incirleri ile ünlüdür. İncirler beyaz veya siyah, taze veya kurutulmuş (veya salatada) aynı derecede lezzetlidir.

Homer zamanından beri çok iyi bilinen üzümler de Yunanistan'la özünde bağlıdır. Geniş bağlar Yunan topraklarını kaplar ve beyaz, kırmızı ve pembe küçük sulu toplarla süsler. İster taze olarak ister kaşık-tatlılar ve meyve sularında tüketilsin, üzüm vücudu arındırır, birçok hastalığı önler ve sağlığı korur. Üzüm ile çeşnilendirilmiş leziz et yemeklerini keşfetmeyi ihmal etmeyin.

Her şeyin bir mevsimi var!

Meyvelerin faydaları, mevsiminde tüketildiğinde en üst düzeye ulaşır. Yunanistan'daki taze meyveleri almadan önce bu listeye mutlaka göz atın.

Kayısı: Haziran ve Temmuz
Şeftali Mayıs ayının sonundan Ağustos ayına kadar
Kiraz: Mayıs – Temmuz
Karpuz: Temmuz – Eylül
Kavun: Haziran'dan Eylül'e
İncir: Ağustos ve Eylül
Üzüm: Temmuz – Ekim
Nektarin: Haziran'dan Ağustos'a


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.