Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Kültür /  Müzeler

Müzeler


İnsanoğlunun fetihlerinde gezinirken!

Yunan kültürü, dünyanın en simgesel kültürlerinden biridir. Yunanistan coğrafyasının prehistorik yıllardan bu yana iskân edilmiş olması, klasik Yunan uygarlığının mucizesi, Bizans’ın görkemi ve aynı zamanda ülkenin çağdaş tarihi insanın hayal gücünü harekete geçirmektedir. Yunanistan aslında, içinde yüzyılların, etkilerin ve günlük yaşamın harmanlandığı uçsuz bucaksız bir sergi alanıdır. Küçük bir Yunan adasında bulunma fırsatını yakalamış olan ziyaretçi, mutlaka medeniyetin devamlılığını, gündelik eşyaların dâhi müze raflarında karşılaşacakları ile benzerlik gösterdiğini gözlemleyecektir.

Yunan coğrafyasında, arkeolojik araştırmanın ve kolektif uygulamanın hiçbir zaman sonu gelmemektedir. Her geçen gün farklı bir dönemin hazineleri ortaya çıkmaktadır. Her bir yeni keşifte Yunan dünyasının tarihsel tekâmülü hakkında daha geniş bir anlayışa sahip olmaktayız. Süregelen Yunan medeniyetinin, zenginliği, derinliği ve önemi ülke genelinde bulunan çok sayıda müzede sergilenmektedir. Müzeler birer bellek mekânı oluşturmakta ve bu bellek Yunanistan’da geçmiş zamanın derinliklerine kadar uzanmaktadır.

Arkeoloji Müzeleri: İnsanlığın kökenine hayranlıkla bakarken

Yunanistan’da 100’ü aşkın arkeoloji müzesi bulunmaktadır. Bu sayı ülkenin arkeolojik zenginliğinin bir göstergesidir. Akropol Müzesi, Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, Selanik Arkeoloji Müzesi gibi büyük ulusal müzelerin haricinde, ziyaretçi hemen hemen Yunanistan’ın her köşesinde antik Yunan hazinelerini görme fırsatına sahiptir. Arkeoloji müzeleri kazı alanlarına yakın yerlerde yer almakta ve buluntular ile arkeolojik bölgeler arasındaki yerellik ilişkisini canlı tutmaktadırlar.

Kişi Samothraki’nin Palaiopolis’inde gezindiğinde ve bölgenin gücünü içinde hissettiğinde, Kaveireslerin muhteşem uygarlıklarıyla ilgili bilgisini, benzersiz hazinelere ev sahipliği yapan arkeoloji müzesinin raflarına büyük bir hayranlıkla bakarak tamamlayacaktır. Aynı şekilde, Santorini’de Arkeoloji ve Prehistorya Müzeleri, sanki zamanın durmuş olduğu Thira medeniyetinde gezinme tecrübesini tamamlamaktadır. Delos’ta, Delfi’de, Elefsina’da, Olympia’da, Aegina’da, Kikladlar’da, Girit’te, Yunanistan’ın her tarafında, antik Yunan medeniyetinin hazineleri, insanlığı aydınlatmış bir geçmişin canlı tanıkları olarak dimdik ayaktalar.

Bizans Müzeleri: ipek ve mor

Bizans İmparatorluğu, dünyanın en büyük devletlerinden biriydi. Hem alan hem de zaman bakımından genişlemesi etkileyicidir. Kıtaları, medeniyetleri, toplum ve insanları birbirine yaklaştırmış, tarifsiz ihtişam dönemleri geçirmiş ve dünyaya büyük kültürel başarılar sunmuştur. Yunanistan’ın 25 Bizans ve Bizans sonrası müzesi ve koleksiyonları, ziyaretçiye en mistik kültürlerden biriyle temas kurma fırsatını sunmaktadır. Bizans’ın Ortodoks Doğu Hıristiyan geleneği ile olan bağı o kadar derindir ki, dini Bizans’tan Bizans’ı da dinden ayrı kabul etmek mümkün değildir. Bu bağ, derin maneviyatın, dine adanmışlığın ve güçlü imparatorluğun görkeminin etkisinde sanat eserleri yaratmıştır. Bizans kiliseleri ve anıtları, kişi müzelerin zenginliğini algıladığında daha anlaşılır olmaktadır. Zaman kavramından uzak, olağanüstü Ortodoks tarzı, sabit olmayan ikonalar, yüzlerce yıllık fonksiyonel aletler, eşsiz sanat eseri mozaikler, sikkeler, seramik ürünler, kısaca Bizans müzelerinde sergilenen tüm eserler ziyaretçiyi cezbetmektedir. Atina’da Bizans ve Hıristiyanlık Müzesi’ne, Selanik’te Agios Dimitrios kriptası’na (mahzen mezar), Girit Hanya Bizans ve Bizans sonrası Koleksiyonu’na gerçekleştirilecek bir ziyaretle bütün bir dönem gözler önüne serilmektedir.

Tarih ve folklor müzeleri: sonsuz kültür

Yunanistan, çağdaş Yunan kültürünün belleğini ve değerlerini koruyan 50’nin üzerinde tarih ve folklor müzesine sahiptir. Bu büyük sergilerin yanında, birçok köy ve kasabada mukimlerinin vatanlarına olan sevgisinden doğan küçük koleksiyonlar da mevcuttur. Makedonya-Trakya Etnoloji ve Folklor Müzesi, Atina’daki Yunan Halk Sanatları Müzesi, Epir Halk Sanatı Müzesi “Kostas Frontzos”, Girit Tarih Müzesi ve geri kalan tüm küçük ve müzeler ve koleksiyonlar milli mücadelelerin kahramanlık anılarını canlı tutmakta ama aynı zamanda geçmişte kalan ama kaybolmayan bir dönemin gündelik hayatını da yansıtmaktadırlar.

Tematik müzeler: özverinin tapınakları

Tematik müzeler genellikle bir kişinin veya küçük bir grubun belirli bir faaliyete olan tutkularından ortaya çıkarlar. Bu şekilde, özel bir koleksiyon merkezli görsel sanat müzeleri veya bir koleksiyoncunun sevgi ve bağlılığından tiyatro sanatı müzeleri doğmaktadır.

Yunanistan, resimden filateliye çok geniş alanları kapsayan 18 merkezi görsel sanat müzesine sahiptir. Ayrıca, tiyatro sanatına ithaf edilmiş 3 muhteşem müze, değerli koleksiyonları ile Yunan Tiyatrosu Müzesi ve İnceleme Merkezi, Marika Kotopouli Müzesi ve Spathareio Gölge Tiyatrosu Müzesi yer almaktadır.

Selanik’te Yunanistan Film Müzesi faaliyet göstermektedir. Ayrıca ülke genelinde, müzik, fotoğraf, doğa tarihi, bilim ve teknoloji, denizcilik sanatı ve tarih dallarında muhteşem müzeler faaliyettedir.

Ziyaret Bilgileri

Devlet müzelerinin çoğu Pazartesi harici haftanın tüm günlerinde ziyarete açıktır. Müzeler aşağıda belirtilen tarihlerde kapalıdır: 1 Ocak, Paskalya öncesi Cuma günü, Paskalya günü, 1 Mayıs, Noel (25 & 26 Aralık). Geri kalan resmî tatiller için ziyaret etmeyi düşündüğünüz müze ile iletişim kurunuz.

Video ve fotoğraf çekimi

Yunanistan’daki müzelerin çoğunda fotoğraf ve video çekimine, tripod veya flaş kullanmamak şartıyla izin verilmektedir. Ancak, ziyaretinizden önce müze görevlileri ile iletişime geçerek fotoğraf ve video çekimi için ek bir ücret ya da özel izin gerekli olup olmadığı hakkında bilgi almanızda fayda vardır.

Yunan müzelerinin tam listesine ve aynı zamanda sergilenen eserler hakkında bilgilere Kültür Bakanlığı’nın internet sitesinden ulaşabilirsiniz. odysseas.culture.gr


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.