Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Doğa  /  Nehirler

Nehirler

Yunanistan nehirleri diğer ülkelere kıyasla küçüktür. Vadilerin yönünü izleyerek Yunan denizlerine dökülürler. Genellikle, sığ ve coşkundurlar. Hiçbirinde tekne ile seyahat mümkün değildir. Sadece Evros ve Loudias’ın bazı noktalarında kayık kullanılabilmektedir.

Yunanistan’dan geçen en büyük nehirler Evros ve Axios’tur. Ancak, her ikisi de komşu ülkelerin topraklarından, Evros Bulgaristan’dan ve Axios F.Y.R.O.M.’dan doğmaktadır ve Yunanistan coğrafyasındaki uzunlukları sınırlıdır. Ülkenin içerisinde doğan en büyük nehir, Batı Makedonya’yı yararak Termaikos Körfezi’ne dökülen Aliakmonas’dır.

Birçok nehir boyunca ve nehir ağızlarında önemli ekosistemler ve sulak habitatlar oluşmuştur. Bunlardan çoğu oldukça iyi tanınmakta ve uluslararası anlaşmalar ile korunmaktadır.

Yaz dönemi süresince, birçok kıyı bölgesinde kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca, oldukça fazla nehirde ziyaretçi, su sporlarının tadını çıkarabilmektedir.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.