Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Doğa  /  Patikalar

Patikalar

Dağcılık / Yürüyüş

Pireneler’den başlayarak Yugoslavya üzerinden Yunanistan’da Florina Niki karakoluna varan Avrupa Uzun Mesafe Yürüyüş Parkuru E4 (-GR), anakara Yunanistan’ın gövdesi boyunca geçmektedir. E4 Peloponnes’i (Mora) boydan boya geçerek Gytheion’a varmakta, oradan Girit’e devam etmektedir. Böylece dağcıya Yunan manzara çeşitliliğinin ve Yunan doğasının zenginliğinin tamamını tanıma fırsatı sunulmaktadır.

Tüm güzergâhın en yüksek rakımı Olympos’un Skolios (2.911 m) zirvesidir. E4 parkurunun Yunanistan bölümünün yürünmesi için en ideal dönem 15 Mayıs ile Ekim başı arasıdır. Çoğu zaman, yeni orman yollarının açılması dağcıları yanıltabilmektedir. Parkur üzerindeki bazı köyler kış aylarında ıssız olduğundan konaklama olanağı kısıtlanmaktadır. İklim Akdeniz iklimi olup yazları kurak ve gündüz gece sıcaklık farkı büyüktür. Parkur boyunca Kasım ayından Haziran ayına kadar karla karşılaşılabilir. Parkurun güney bölümündeki güzergâh (Peloponnes ve Girit) kuzeydekine nazaran daha kolaydır ve iklim daha ılıman olduğundan yılın her mevsimi yürünebilir.

Diğer dağ güzergâhları ve patikalar ile erişim, tesisler, yürüyüş için olanaklar ve yerel şartlar, Yunan dağlarında dağcılık veya tırmanış hakkında gerekli bilgiler ve ayrıntılar yerel dağcılık dernekleri ve Yunanistan Dağcılık ve Tırmanış Federasyonu tarafından sağlanmaktadır.

Yürüyüş basit ve dağlık olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Birinci kategoride kat edilen asgari mesafe 5 km’dir (yaklaşık olarak iki saat) ve çok küçük eğimli (rakım farkı büyük değildir) ve hafif ekipman ile gerçekleştirilir. İkinci kategoride, 15-20 km’lik mesafe ve 5-8 saatlik süre olmazsa olmazdır. Kış şartları da dikkate alınarak son derece uzman ekipman kullanılmalıdır. Dağ yürüyüşü herhangi bir dağda yapılabilir. Temel özellikleri, güzergâhın 500-600 metreye varabilen rakım farklılığı ve yürüyüşün genellikle 500 metre üzeri rakımlarda yapılıyor olmasıdır.

Yunanistan, ülke genelinde bulunan ana arterler dışında entegre bir yol ağı kurmakta gecikmiştir. O zamana kadar, iletişim özellikle patikalar aracılığı ile sağlanmaktaydı. Dağlık köylerin yaşlı sakinleri bu patikalardan hâlâ “dimosia” (kamu ana yolu) adıyla bahsetmektedir zira bu patikalar onlar için en önemli yol bağlantısını teşkil etmekteydi. Her ne kadar gerçek sanat eserleri olan eski patika ve taş döşeli kaldırımlardan bir kısmı asfalt yollara çevrilmişse de bunlardan bir kısmı yollar arasında var olmaya ve dağlar, korular ve kanyonlar arasında kıvrılmaya devam etmektedirler. Böylece son yıllarda, çeşitli kurumların (belediyeler, dağcılık dernekleri, gerçek kişiler vs.) maddi desteğiyle Yunanistan’ın büyük bölümündeki bu yollar onarılmış, yönlendirme tabelaları eklenmiş ve toplamda yaklaşık 3.500 km uzunluğunda geniş bir ağ yaratılmıştır. Avrupa Uzun Mesafe Yürüyüş Parkurları E4, E6 ve O kategorisinin (3.000 km) uzantıları bu yolların büyük bir kısmını kapsamaktadır. Ancak bunlar haricinde yaklaşık 500 km’lik daha küçük patikalardan oluşan ve aynı oranda ilgi uyandıran ek bir ağ oluşturulmuştur.

Dağcılık, yürüyüşün zor şeklidir. Dağcılığın alışılmış hedefi bir zirveye ulaşmaktır. Dağcılıkta mesafe önemli bir rol oynamamaktadır. En önemli olan nokta, saat başına yaklaşık 300 metrelik rakım farklılığının kat ediliyor olmasıdır. Bu da bir kişinin 1000 metre tırmanması için duraklarla birlikte yaklaşık 4 saate ihtiyaç duyacağı anlamına gelmektedir. Alışılmış bir dağ tırmanışı dönüşle birlikte 7-10 saat sürmektedir.

Son olarak, tırmanış yaz şartlarında dağın dik tarafından, zorunlu olarak yardımcı ekipmanların ve gerekli tekniklerin kullanımıyla bir zirveye ulaşma olarak nitelendirilmektedir. Yunanistan’da, serbest tırmanışa uygun çok sayıda bölge ve aynı zamanda birçok yapay tırmanış okulları mevcuttur.

Dağlık güzergâhlar ve patikalar, ulaşım şekli, ülke genelindeki tesisler, dağ sığınakları, organize geziler ve Yunan dağlarında yürüyüş, dağcılık veya tırmanış için yerel şartlar hakkında gerekli bilgiler Yunanistan Dağcılık ve Tırmanış Federasyonu ve yerel yürüyüş ve dağcılık kulüpleri tarafından sunulmaktadır.

Yunanistan Dağcılık ve Tırmanış Federasyonu

Milioni 5, 10673 Atina
Tel: 0030 210-3645904 +30 210-3636617
Faks: 0030 210-3644687
www.eooa.gr


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.