Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ruh Hali  /  Romantizm

Yunanistan: İlk görüşte aşk


Güzellik fikri ile yakından ilişkili bir ülke olan Yunanistan’da, aşk ve romantizm kavramlarının Yunan coğrafyasının çarpıcı güzelliği ile flört ediyor olması son derece mantıklıdır. Çağlar boyunca en önemli şairlerin kalemine ilham kaynağı olmuş, genel olarak sanat ve kültürün her ifade tarzını etkilemiş, Yunan mitolojisinin en bilinen tanrılarından, kanatlı tanrı Eros’un burada doğmuş olması bir tesadüf olamazdı.

Tüm bu nedenlerden dolayı Yunanistan, yıllar içinde unutulmayacak anlar yaşamalarını sağlayacak ideal mizanseni arayan tüm tedavi edilemez romantikler için muhteşem bir seçenek oluşturmaktadır. Zira burada, doğanın güzelliği ve çok çeşitliliği, insan faktörü ile sentezlenerek, romantizmin ruhunu zirveye taşıyan inanılmaz yerler yaratmıştır.

Balaylarında büyüyü arayanlar için Yunan adaları, arka fonunda Yunan güneşi, turkuaz sahiller, muhteşem plajlar ve kozmopolit karakterli göz alıcı geceleri ile sahil kıyısında romantik yürüyüşler ve mum ve ay ışığının altında harikulade gastronomik anlar ile mükemmel bir deneyim sunan ideal seçeneği teşkil etmektedir. Santorini, Mikonos ve Korfu balayı veya romantik bir gemi turu için en popüler destinasyonlardır. Tabi ki Ege ve İyon Denizi’ndeki birçok ada da sizleri mahcup etmeyecektir.

Yılların yıpratıcı etkisine rağmen dimdik ayakta kalmayı başarmış Yunan kale kentleri adeta Ortaçağ masallarından çıkma mizansenler içerisinde yollar çizmekte. Şövalyelerin, kulelerin balkonlarında oturan kızları selamladıkları yerlerin, taştan patikalarını arşınlayın ve kendinizi geçmişin büyüsünün verdiği hisse teslim edin. Görkemli Mystras’ı ziyaret edin, kendinizi Monemvasia’nın karşı konulmaz cazibesine bırakın ve Rodos eski şehrinin muhteşem kale kentinde canlanan masala göz atın.

Şayet büyük şehirleri seviyorsanız, romantizmi yaya yolu rotalarında ve şehrin ışıkları altında gece yürüyüşlerinde, kozmopolit noktalarda ve muhteşem manzaraya hayran kalacağınız yerlerde arayabilirsiniz. Tabi ki restoran, bar ve sinemalardan oluşan geniş seçenekler mükemmel kent gecelerini süslemekte ve sizleri diğer yarınızla birlikte keşfetmeniz için beklemektedir.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.