Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Aktiviteler  /  Tatil /  Sağlık Turizmi

Sağlık Turizmi

Zindelik sadece fiziksel sağlık ile ilgili değildir. Bu genel bir his, içsel bir sağlık ışını, güç ve güzelliktir. Devam eden bir süreçtir.

Herkesin daha iyi bir yaşam için gösterdiği başarılı gayret, iç arzuların tatmini, özgüllüğü ve kişisel esenlik reçetesini seçme özgürlüğünü içermektedir. Kendimi iyi hissediyorum, iyi vakit geçiriyorum demek, zihinsel olarak dengeli ve sağlıklı hissediyorum anlamını taşımaktadır. Nitekim eğer sağlık- Dünya Sağlık Örgütü (1946) anayasasında öngörülen tanıma uygun olarak- “sadece bir hastalık veya sakatlığın olmaması değil fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan tam bir iyilik hali” ise, bir kişi sağlığın anlamının sadece bir ilaç tarafından değil, aynı zamanda çevre, ekonomi, iş vb. gibi diğer birçok faktör tarafından sunulduğunu ve sadece iyi olma hissi üzerine kurulu olduğunu kolayca anlayabilir.

Ender manzaralar ve özel tabiat güzelliklerinin yanı sıra doğa, Yunanistan'ı önemli tedavi edici özelliklere sahip sualtı kaynakları ile donatmıştır. Kaplıcalar, ülkenin ulusal servetinin bir parçasıdır ve tedavi edici özellikleri eski zamanlarda da biliniyordu. Tedavi edici doğal sualtı kaynakları, Yunanistan'ın birçok yerinde bulunmaktadır ve belirli pınarlardan gelen su ya yüksek sıcaklığına ya da seyrek aktif bileşenlerin varlığına bağlı olarak sıradan sudan farklılık göstermektedir.

Yunanistan, doğal kaplıcalar açısından dünyadaki en zengin ülkelerden biridir. Termal ve mineral sualtı kaynakları, 850 farklı coğrafi bölgede görülmektedir.

Ruhu yeniden canlandırmanın yanı sıra Yunanistan'daki çok sayıdaki mineral kaynak, ziyaretçilere kronik rahatsızlıklar için doğal yollarla tedavi olma olanağı sunmaktadır (hidroterapi). Artrit ve romatizmal hastalıklar gibi rahatsızlıklar, geleneksel olarak yaşlı vatandaşlarla ilişkilendirilir; bu nedenle herkes, kaplıcaların esas olarak yaşlıların tedavisi için olduğuna inanmaktadır. Ancak hidroterapinin yararlı özellikleri çok daha geniş kapsamlı, her yaştaki insan için faydalı olup dış görünüşte zindelik (özellikle cildin durumunda) ve genel olarak bir rahatlama ve gevşeme hissi sunmaktadır.

Yunanistan'da sağlık ve spa turizminin hızlı bir gelişimi olmuş, bu da beraberinde sunulan hizmetlerde gözle görülür bir modernizasyon ve tedavi edici doğal kaynakların daha geniş biçimde kullanımını getirmiştir. Yunanistan'da uygulanan hidroterapinin şekilleri spa, çamur, nefes, mineral su tedavisidir.

Yunanistan Turizm Kurumu’na ait on dört hidroterapi merkezi, yılda yaklaşık 100.000 kişiye, 1.400.000 tedavi seansı ile hizmet verirken yerel kuruluşlar tarafından işletilen onlarca kaplıca da ziyaretçilere modern ve yüksek kaliteli hizmetler sunmaktadır. Buna ek olarak beş yıldızlı otellerin çoğunda ve özellikle Atina ve Selanik’te yer alan özel merkezlerde, çağdaş altyapı ve tesislere ve uzman kadroya sahip spa merkezleri bulunmaktadır.

Rahatlama, eğlence ve tedaviyi harmanlayan talasoterapi (deniz suyu tedavisi) de Yunanistan’ın ideal iklim koşullarında ve deniz suyunun kullanılmasıyla uygulanmaktadır. Doğal kaynakların yanında geniş kapsamlı ana unsuru deniz suyu olan fitness ve wellness ürünleri ve hizmetlerinden oluşan yeni bütüncül bir vücut ve ruh sağlığı modeli de sunulmaktadır.

Dünyadaki en iyi iklimlerden birine, benzersiz bir doğa çeşitliliğine ve üstelik dünyanın en sağlıklı diyetlerinden birine sahip olan Yunanistan, psikolojik ve fiziksel sağlık ve zindelik hissi için ideal bir seçenek teşkil etmektedir!


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.