Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Deniz /  Sahiller

Sahiller


Tapılası sahiller ve plajlar

Yunanistan, sayısız sahile, güzel küçük plajlara, büyüleyici koy ve körfezlere dallanan yaklaşık 16.000 km’lik dünyanın en uzun kıyı şeritlerinden birine sahiptir. Ege, İyon ve Libya Denizi, Yunanistan anakarasının son bulduğu ve Yunan adalarının sonsuzluğunun uzandığı sudan bir “kucak” oluşturmaktadır.

Yunan sahilleri, dünyaca ünlü ve son derece popülerdir, zira kristal berraklığındaki tertemiz suları ve kendilerine özgü çeşitlilikleri ile bilinmektedir. Ülkemizde kilometrelerce uzanan açık sahiller, rüzgârdan korunmuş koy ve körfezler, küçük kum tepelerinin bulunduğu altın sarısı kumsallar, çakıl taşlı sahiller, sarp kayalar içerisine oyulmuş kıyı mağaraları, volkanik koyu renkli kumla kaplı sahillerin tadını çıkaracaksınız.

Yunan yazı büyük bir şölendir Yüksek kalitede altyapı ve hizmete ve aynı zamanda uygun fiyatlı aile tesislerine sahip kozmopolit destinasyonlar, yazın ve Yunan denizlerinin gençleştirici gücünün tadını çıkarmanız için sizleri karşılamaktadır.

Sahillerin çoğuna erişim ücretsizdir. Kendi kişisel ıssız cennetiniz veya keyifli, yüksek standartlarda (şemsiye, şezlong, kabin, kafe, bar-restoran vs.) hizmet veren organize plajlar arasında seçim yapmak sizlere kalmış. Burada yüzme dışında, sevdiğiniz deniz sporunun (kayak, rüzgâr sörfü, paraşüt, jet ski, kano, bisiklet vb.) tadını çıkarabilir veya şişme plaj oyunun keyfine varabilirsiniz. Tüm organize plajlar güvenli yüzme için cankurtaran kuleleriyle donatılmıştır

Bir plaja mavi bayrak verilmesi, uluslararası bir prosedür olup 1987 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Bir plajın mavi bayrak alabilmesi için karşılaması gereken kriterler hem çevresel açıdan hem de plajı kullananlara sunulan hizmetler ve emniyet koşulları bağlamında son derece katıdır. Yunanistan’da yaklaşık 400 plaj ve 9 marina mavi bayrakla ödüllendirilmiştir. Bu sayı, Yunanların denize olan sevgi ve saygılarını kanıtlarcasına her geçen sene artış göstermektedir.

Dalış zamanı Yunan sahilleri, keyifli ve kaygısız yaşamın eşanlamlısı haline gelmiştir. Zakynthos’taki Batık, Girit’te Balo, Rodos’ta Lindos, İos’ta Magganari, Mani sahilinde Finikountas ve sayısız diğerleri her yıl Yunan denizlerinin tutkunları tarafından dolup taşmaktadır.

Mikonos’ta Elia, Yunanistan’ın en bilindik sahillerindendir. Popüler Elia, Mikonos Chora’dan 8 km uzaklıkta yer almakta ve muhteşem Kiklad manzarasıyla, masmavi denizi ve yüksek standartlarda altyapıyı harmanlamaktadır.

Paros’ta Kolimbithres, dalgaların heykeltıraşlığında tuhaf kaya oluşumları ile duyuları büyülemektedir. Sahil, Paros’un kuzeybatısında Naousa koyunda yer almaktadır. Bir sahilden ziyade çok ve farklı kıyıların birleşimi, inanılmaz doğal bir sanat eseridir.

Santorini’nin Kızıl Plajı, adanın kuşkusuz en ünlü plajıdır. Canlı volkanik kırmızının hâkim olduğu benzersiz bir renk paletidir.

Thassos’ta Aliki, bir başka deniz “elması”dır. İki ikiz sahilin dar bir arazi şeridi ile ayrılmış halidir. Denizin içerisinde oyma taş oluşumları, ünlü “Thrones” (Taht) aslında antik bir taş ocağının kalıntılarıdır ancak deniz tanrılarının tahtlarıymış izlenimini vermektedir.

Girit’te Elounta, Minos döneminde Olous, adanın alâmetifarikasıdır. Adanın güney tarafında Agios Nikolaos’a 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Küresel seyahat topluluğunun hayran olduğu keyifli bir plaj kompleksidir.

Ölçülemez güzellik Her Yunan sahili, güzellik taşan bambaşka bir dünyadır. Sahillerin bir kısmı suya yansıyan çam ağaçlarıyla yemyeşildir. Bazıları volkanlardan doğmuştur ve tıpkı simsiyah çakıl taşları ile Samothraki’de Kipoi gibi doğanın gücünü yansıtmaktadır. Evia’da Varelaioi, Küçük Kikladlar’ın “gizli” plajları, Antipaxos’ta Voutoumi, Pelion’da Milopotamos gibi sahiller adeta gizli birer cennettir. Yunanistan plajları, yaz sihrinin sonsuz anlarını yaşayacağınız bir su cennetidir. Keyfini çıkarın!


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.