Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Aktiviteler  /  Seyahat Programı /  Şarap Rotaları

Şarap Rotaları

Şarap üretimi, Akdeniz'e kıyısı olan tüm ülkelerde olduğu gibi Yunanistan'da da uzun bir geçmişe ve zengin bir geleneğe sahiptir. Şarap sadece Yunanların beslenme alışkanlıklarıyla değil, aynı zamanda kültür mirasına bağlı dinî ve halk gelenekleri ile de ilişkilidir.

Şarap Yolları, bu mirasın sürdürülmesi ve geliştirilmesine yönelik geliştirilen özel bir kırsal turizm biçimidir. Gezginlerin en resimsi bağcılık alanlarından ve şarap imalathanelerinden geçerek, bölgelerin geleneksel tatlarının eşlik ettiği yerel şarapları tatmalarını ve geleneksel yerleşim birimlerinde, arkeolojik alanlarda gezinmelerine olanak veren rotalar belirlenmiştir.

Son dönemde gelişmiş bir turizm biçimi olarak Şarap Yolları, doğal çevre ile tamamıyla uyumlu ve son derece iyi organize edilmiş şekliyle bağcılık ve şarapçılık geleneği vasıtasıyla gezgini her bir bölge ile gerçek anlamda tanıştırmayı hedeflemektedir. Güzergâhlar boyunca yüksek standartlarda kaliteli hizmet sunan restoranlar, tavernalar, şarap evleri ve oteller Yunanistan ve kültürü ile oluşan tanışıklığı tamamlamaktadır.

Şarap Rotaları

Eski zamanlarda ipekle olduğu gibi şarap da özel bir ulaşım ağı vasıtasıyla seyahat etmiştir. Yunanistan'ın şarap yolları, büyük üzüm bölgelerinden ve tanınmış şarap imalatçılarının yanından geçer; gezginler, bazıları uluslararası ödüller kazanan sınırlı miktarda yerel organik olarak yetiştirilen üzümlerden üretilen şarapları deneme fırsatı bulurlar. Ziyaretçiler şarap yapım sürecinin tamamını tanımaya davet edilir, zira konuk evleri ya bağların merkezinde ya da yakın köylerde bulunurlar.

Trakya bölgesinde şarap yolları Evros, Samothraki, Rodopi ve Xanthi bölgelerine uzanmaktadır. Makedonya'da Kavala, Drama, Serres, Halkidiki, Selanik, Kilkis, Pella, Florina, Kastoria, Grevena, Kozani, Pieria ve Imathia'dan geçerler. Teselya bölgesinde Larisa, Magnesia, Sporad Adaları, Karditsa ve Trikala'da yer alırlar. Epir'de, Yanya (Ioannina), Arta, Preveza ve Thesprotia'da şarap üretim alanları vardır. İyon Adaları Korfu, Paxi, Lefkada, Kefalonya, İthaka ve Zakynthos'un (veya Zante'nin) bağ alanları mevcuttur. Orta Yunanistan bölgesi Aitoloakarnania, Fokida, Evrytania, Fthiotida, Voiotia, Evia, Skyros Adası ve Attika'daki bağcılık alanlarını kapsar. Peloponnes'de şarap rotaları Korinthia, Achaia, Ileia, Messinia, Lakonia, Arkadia, Argolida ve Kythira Adası boyunca devam eder. Ege Adaları olan Lesvos, Limnos, Chios, Samos, Ikaria, On iki Adaları, Kiklad ve Girit adalarının tamamı şarap üretim alanlarına sahiptir.

Şarap dünyasında lezzetli renkli bir yolculuk

Şarap turizmi, üzüm yetiştiriciliği ve kırsal yaşamın yerel yöntemlerini öğrenmek isteyenlere doğada özel bir deneyim sunar. Ziyaretçiler, küçücük geleneksel konukevlerinde konaklayarak bağcılık yöntemlerini ve şarap yapımı için yerel fermantasyon prosedürlerini öğrenir, Yunan kırsalında yaşamın tadını çıkarırlar. Havada sürüklenen harika kokular eşliğinde sakin Yunan kırsalında kişi, bir kadeh kırmızı veya beyaz şarap yudumlayarak hayatın gerçek anlamının, en basit ancak en değerli hazların takdir edilmesiyle kazanıldığını algılar!


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.