Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Destinasyonlar  / Şehir Turizmi

Şehir Turizmi


Şehir turizmi (veya uluslararası deyimle City Break), özellikle tecrübeli gezginler için yükselen bir eğilimdir. Popüler kent destinasyonlarıyla sadece “yüzeysel” ve biçimsel bir ilişki kurmaktan ziyade, şehrin kültürü, günlük hayatı, ritmi ve gerçek karakteriyle daha derin bir tanışıklık içine girmeyi isteyen gezginleri ilgilendirmektedir.

Yunan şehirlerinden her birinin kendine has rengi ve tamamen kendine özgü kentsel karakteri vardır. Birbirlerinden çok uzak mesafede olmayan şehirlerin dahi ortaya koydukları farklı özellikleri ve vasıfları mevcuttur. Her bir Yunan şehrinin köklü tarihi ve yerel gelenekleri, nüans farklılıkları açısından zengin bir kent kültürü yaratmaktadır. Anıtları, kent manzaraları, yıl boyunca ev sahipliği yaptıkları etkinlikleri, tamamen farklı görenekleri ile ziyaretçiyi kendi renkleriyle tamamlamak için bekleyen büyüleyici, çok renkli bir “tuval” sunmaktadır.

Beklenmedik birleşimler

Yunan şehirleri hem şekilsel hem de kültürel yönden farklı özellikleri birleştirdiklerinden dolayı son derece baştan çıkartıcıdırlar. Kıyı şehirlerinin çoğu genellikle dağlık destinasyonlara çok yakın mesafede bulunmaktadır. Atina, Selanik, Kavala, Alexandroupolis, Volos, Kalamata, Patra, Nafpaktos bunlardan sadece birkaçıdır. Bu sayede ziyaretçi, sayısız deneyimin hazzını yaşayabilmekte, eşsiz güzellikteki yerler keşfedebilmekte ve yakın mesafelerin sunduğu avantajla çok kısa sürede doğanın bambaşka yönlerinin keyfini çıkarabilmektedir.

Örneğin Kavala, bir deniz kentidir. Büyüleyici kıyı şeridi, ziyaretçiye yerel plajlarının ve resimsi limanının olduğu kadar, Palio, Nea İraklitsa, Nea Peramo vb. gibi daha uzaktaki sahillerinin de tadını çıkarma fırsatını sunmaktadır. Aynı zamanda, çok yakın mesafede, Philippi arkeolojik alanı ve bereketli ve heyecan uyandıran bir doğa içerisinde tarihi anıtlar, şanlı Bizans Manastırları ve geleneksel yerleşim birimleri ile dolu sihirli dağ Pangeo bulunmaktadır. Şayet kişi, bölgeyi daha detaylı tanımak isterse, feribot vasıtasıyla bir saatten daha kısa sürede Thassos adasına geçebilmektedir.

Yunan şehirleri, duygu taşan birleşimlerle nitelendirilmektedirler. Tüm dünyanın yakından tanıdığı Atina dahi beklenmedik sürprizler gizlemektedir. Kenti çevreleyen ormanlar el değmemiş doğanın puslu örtüsü ve efsaneler ile yüklüdür. Kent merkezine sadece birkaç kilometre uzaklıkta Kaisariani’ye gerçekleştirilecek bir gezi tarihte bir yolculuğa götürür. Bölgede, Artemis Syssariani’nin (bölgenin eski adı) anısına ithaf edilen antik ilahilerin sesi yankılanır. Uçsuz bucaksız ormanın derinliklerinde Asterios Manastırı gibi birçok manastır ve Agios Antonios gibi kayalar içine oyulmuş küçük kiliseler sığınmıştır.

Tarihin örtüsü

Yunan şehirleri, yüzyıllar boyunca varoluşlarının bir sonucu olarak bir tarih ve kültür kaleydoskopunu andırmaktadır. Çok sayıda müze paha biçilmez hazinelere ev sahipliği yapmakta ve ziyaretçiler için bir çekim noktası oluşturmaktadır. Antik Yunan anıtları Roma eserleriyle, Bizans geleneği Osmanlı mimarisinin “aura’sıyla”, Batılılaşmış Neoklasisizm 19. yüzyılın çağdaş mimari gerçekliği ile adeta sohbet etmekte, büyüleyici bir kentsel karışım yaratmaktadır.

İnsan şehirleri

Yunanistan kültürü kesintisiz bir süreçtir. Yunan şehirleri sanatı, yazıyı ve ilmi severler. Büyük festivaller, prestijli konferanslar, kültürel etkinlik yelpazesinin tamamından büyük sanatçılara adanmış organizasyonlar, konserler ve tiyatro gösterileri Yunanistan için olağan fenomenlerdir. Ziyaretçi bu sayede, sanatsal önderlik, tanınmış müzisyenler, dünyaca ünlü tiyatro grupları ile buluşma şansını ve iyimserlik ve ışıltı dolu bir çağdaş gerçekliği tanıma fırsatını yakalayabilmektedir. Yunan şehirleri asla uyumazlar. Yunanların misafirperverliği, açık yürekli karakterleri ve insan merkezli anlayışları ziyaretçinin dostlar arasında hissetmesini sağlayacaktır. Cezbedici restoranlar, gece kulüpleri, lüks oteller ve sıcacık pansiyonlar kişinin Yunan şehirlerinin tadını çıkarabilmesi için ideal koşulları yaratmaktadır.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.