Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Yunanistan  /  Seyahatten Önce  /  Yunanistan'da Seyehat  /  Tren ile

Tren ile

Tren yolculuğu, güvenlik ve uygun fiyat seçeneklerini birleştirmektedir. Atina – Selanik hattı, 4,5 saatlik bir yolculuk yapan hızlı tren veya klasik tren ile muhteşem bir seçenek teşkil etmektedir. Drama – Xanthi rotası Avrupa’nın en güzellerinden biridir. 19.yüzyılda tasarlanmış olup, Nestos ırmağının güzergâhını takip etmekte, muhteşem güzellikteki ve yemyeşil doğal bir ortam içerisinde oluşmakta olan dingin kıyılara karşı resimsi kareler sunmaktadır.

Peloponnes (Mora) Yarımadası yönünde seferler Proastiakos (Banliyö) tren altyapısı ile gerçekleştirilmektedir. Son istasyon Korint’in 30 km batısında yer alan Pasio (Kiato) olup buradan diğer şehirlere uygun OSE (Yunanistan Demiryolları Kurumu) otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Ülkenin demiryolu ağının yaklaşık uzunluğu 2.500 km’dir ve Anakara Yunanistan’ın büyük bir bölümünü içine almaktadır. Yolcu, bagaj ve araç nakli, yıl bazında belirlenen günlük seferlerle ve yüksek standartlardaki Intercity (ekspres veya normal) tipi trenler ve onlara uygun vagonlar (hızlı, ultra hızlı vb.) ile gerçekleştirilmektedir.

Trenle seyahat ederken, güzergâh boyunca, çoğu 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş ve erken sanayi mimarisinin eşsiz sembolleri olan istasyon binalarının mimarisini gözlemlemenizi öneriyoruz.

Tren ile resimsi seyahatler

Yunan demiryolu ağı birçok noktasında ender güzellikteki manzaraların arasından geçmektedir. Çoğu, OSE yolcularının sahip olduğu bir ayrıcalıktır, zira o noktaları sadece tren ile görmek mümkündür. OSE’nin düzenli seferlerinin haricinde, Yunanistan’ın muhteşem güzellikteki iç kesimlerinde seyahate olanak veren özel gezi trenleriyle seferler de düzenlenmektedir. Bu güzergâhlar:

Diakopto – Kalvryta (Mora)
Pylio (Teselya)
Nestos (Doğu Makedonya)

Banliyö demiryolu

Atina – Atina Uluslararası “Eleftherios Venizelos” Havalimanı (yedi ara istasyon ile), Atina – Korint şehri (Atina’nın 84 km batısında- yedi ara istasyon ile), Korint – Kiato (24 km), Korint – Atina Uluslararası “Eleftherios Venizelos” Havalimanı (on bir ara istasyon ile) seferleri düzenlenmektedir. Projenin tamamı Pire kenti ve limanının Atina, havalimanı ve komşu vilayetlerin (Thiva, Chalkida, Loutraki) büyük kent merkezleri ile bağlantısını içermektedir.

Tarifeler, ücretler ve OSE’nin özel hizmetleri hakkında bilgi almak için www.ose.gr


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.