Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Aktiviteler  /  Seyahat Programı

Yunanistan'a Seyahat

 

Bir Hayat Deneyimi!

Yunanistan efsaneler, gelenekler, tarih ve yaşayan kültür ile dolup taşan bir ülke. Ziyaretçileri onu sadece eşsiz doğal güzellikleri için değil, keşifler, cazibe ve sırlarla dolu büyülü bir yer olmasından ötürü tercih ediyorlar. Yunanistan’a yapılacak bir seyahat, aynı zamanda batı uygarlığının kökenleriyle tanışmanın bir yoludur. Tarihi zenginliği ve modern gerçekliği ile Yunanistan’ın sizleri büyülemesine izin verin.

Pausanias’ın izinde

Pausanias, kuşkusuz, antik çağın en büyük gezginidir. Çok ciltli ve çok yönlü eseri, açıklamalarını takip ederek önemli antik kentleri ortaya çıkarabildikleri ve benzersiz hazinelere ışık tutmayı başarabildikleri için, arkeologların adeta “kutsal kitabı” olarak kabul edilmektedir.

Pausanias, Yunanistan’ın tamamını gezmiştir. İlk seyahat yazarlarındandır. Ziyaret ettiği yerlerin mitleri, efsaneleri, gelenekleri, folkloru ve gündelik yaşamı hakkında bilgi toplamıştır. Aynı zamanda kentlerin düzenini, önemli kutsal alanları ve önemli mimari yapıları, idari düzenlemeler ve sosyal ilişkilerle birlikte ayrıntılı bir biçimde kaydetmiştir. Bu büyük sosyal bilimcinin onuruna, Peloponnes'deki 031 No’lu Ulusal Yürüyüş Parkuru’na "Pausanias’ın izi" adı verilmiştir. Patras'dan başlayıp Olympia'da biten, Achaia, Arcadia ve İleia'nın en güzel bölgelerinden geçen olağanüstü bir yoldur. Birçok dernek, bu parkurda geziler düzenlemekte ve bu yolla- özellikle ilkbahar veya sonbaharda- diğer doğa tutkunlarıyla ve yürüyüş meraklılarıyla güzergâhın keyfine varılabilmektedir.

Tatlar, Renkler ve Aromalar

Dionysos'un ve kaliteli şarapların ülkesi Yunanistan'ı dolaşmak, turistlerin kalbini fetheden bir duygudur. Güzel şarap ve alkollü içki sevenler, Yunan doğasıyla tanışma şansını, o muhteşem, sıvı hazinelerin 'avı' ile birleştiren şarap yollarını takip ediyorlar.

Bu büyüleyici yollara koyulduğunda kişi, aynı zamanda yerel kültürü de tanıma fırsatını yakalayacaktır. Bağlar çevresindeki küçük yerleşim yerleri, geleneksel pansiyonlar ve otantik Yunan mutfağının 'tapınakları', keyif ve heyecan dolu bir dünyaya kapı aralamaktadır.

Yunan Mağaraları - Doğanın Derinliklerinde

Yunan toprakları, 8500'ü aşkın mağaraya ev sahipliği yapmaktadır. Önemli jeolojik süreçler, Yunan topraklarının derinliklerini cazibe ve gizem ile dolu gerçek doğa anıtlarıyla süslemiştir.

Chalidiki'deki Petralona mağarası ve Peloponnes'deki Franchthi mağarası gibi bazı mağaralar önemli antropolojik bulgular nedeniyle dünyaca ünlüdür.

İnsanlık tarihi ile bu mistik mağaralar arasında bağlantı kurulmaktadır. Birçoğu ilkel insanlar için sığınak oluştururken bir kısmı diğer taraftan ibadet yerleriydi. İnsanın dikkatinden uzakta sessiz ve görünmeyen haliyle doğanın gücü, tüm kültürleri kendisine hayran bıraktı.

Hem insan hem de yılan benzeri, yüksek zekâ ve bedensel özellikleriyle efsanevi "Pories" gibi tanınmış tanrısal varlıklar, Yunanistan topraklarındaki mağaraların koruyucuları kabul edildi.Kefalonya'daki Melissani, Makedonya'daki Alistrati ve Prosotsani, Epir Yanya'daki Perama mağarası, Attika'daki ünlü Paiania mağarası, Peloponnes'deki Limnon ve Diros ve Girit'teki Diktaion Antron (Dikta Mağarası) gibi Yunan mağaraları, iç, karmaşık yapılarıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Kraliyet saraylarındakini andıran salonlar meydana getiren inanılmaz güzellikteki “mimari yapı” olan dikitler ve sarkıtlar, kristal berraklığında ve mistik yer altı suları, benzersiz yer altı manzaraları yaratmaktadır.

Aynı zamanda, Peloponnes Kalavrita’daki Büyük Mağara ve Patmos adasındaki ünlü Apokalips Mağarası gibi çok sayıda mağara da dini gelenek ile özdeşleştirilmiştir. Bununla beraber, Peloponnes Pellini’deki Agios Konstantinos örneğinde olduğu gibi, her zaman kutsal mekân olarak kabul gören bazı küçük mağaralar Ortodoks Kiliselere dönüştürülmüştür.

Yunanistan’daki bir mağaraya gerçekleştirilecek ziyaret bir seyahat hazzının ötesinde derin mistik bir deneyimdir.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.