Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Doğa  /  Volkanlar

Volkanlar

Yunanistan'da, Avrasya (kıta) litosferi altındaki Afrika litosferinin (okyanus) batmasından oluşmuş dünya çapında en iyi bilinen volkanik yaylardan biri bulunmaktadır. Geçmişteki fazlasıyla yoğun volkanik aktivitesi ile Yunanistan volkanik yayı, Yunanistan’ın çeşitli yerlerinde rastladığımız en etkileyici ve çoğu zaman esrarengiz volkanik manzaraların çoğunun oluşumundan sorumludur.

Yunanistan coğrafyasının en önemli volkanları Methana, Santorini, Milos, Nisyros, Gyali adacığı ve Kos’tadır. Bunlardan en ünlüleri yıl boyunca binlerce kişinin ziyaret ettiği Milos ve Santorini’dekilerdir. Santorini’deki büyüleyici kaldera 300 metrelik yüksekliği ve 11 kilometrelik çapıyla dünyanın en büyüğüdür. Milos’taki Fyriplakas volkanının yüksekliği 220 metre çapı 1.700 metredir. Dünyanın en büyük kalderalarından birine 650 metre yükseklik ve 3.000 metre çapla Nisyros’ta rastlayacağız. Methana’da ise yükseklik 417 metre çap 150 metreye varmaktadır.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.