Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Deniz /  Yatçılık

Yatçılık


Yunanistan, uçsuz bucaksız maviye kaçış için ideal bir yerdir. Deniz ve adalarının herhangi bir tavsiyeye ihtiyaçları yoktur. Yelkenli veya tekne, şişme bot ve hatta… kayık ile bile seçenekler sonsuzdur. Karadan ulaşılamayan çok sayıda ıssız kumsal mevcuttur. Tekne ile mavi yolculuğun, insanoğlunun doğanın ayrılmaz bir parçasıymış gibi hissetme ihtiyacının yerine getirilmesi ile bağlantılı eşsiz bir cazibesi vardır!

Bu eşsiz ve unutulmaz deneyimi tatmaya karar vermiş arkadaş grubu ve aile için güvenli, ekonomik ve daima hatırlanacak tatil seçenekleri sunan, profesyonellikleri ve engin tecrübeleriyle öne çıkan onlarca yat kiralama şirketi faaliyet göstermektedir. Yunan deniz ve sahilleri, sundukları karşılaştırmalı üstünlükle, yatçılığı hem Yunanlar hem de ülkeyi ziyaret eden yabancılar için çok popüler bir seçenek haline getirmişlerdir.

Sakin Yunan sularında özel ya da kiralık yat ile seyahat, muhteşem takımadalar arasında seyir etme, ender güzellikteki doğal korunmuş koylara demirleme, ulaşılmaz sahilleri ziyaret etme ve berrak sularda güvenle yüzme imkânını sizlere sunmaktadır.

ÖNEMLİ BİLGİLER
Özel tekne ile seyir (yabancı bayrak)

Yabancı bayrak taşıyan özel yat ile Yunanistan’a seyahat etmeden önce, yürürlükteki girişi ve çıkış talimatnameleri ve gerekli formaliteler hakkında bilgi edinilmesi tavsiye edilmektedir. Daha detaylı bilgi için: http://www.visitgreece.gr/en/sea/yachting/formalities

Yat kiralama prosedürü

Yat kiralarken öncelikle aşağıdakiler hakkında bilgi sahibi olmalısınız:

• İlgilendiğiniz yat türü,

• Yatta mürettebat olmasını isteyip istemediğiniz,

• Yatta kalacak kişi sayısı,

• Seyahatinizin toplam gün sayısı ve kesin tarihleri,

• Ülkenin hangi limanından yolculuğa başlanacağı.

Yat kiralama ile alakalı daha detaylı bilgiye aşağıdaki internet sitelerinden ulaşabilirsiniz: www.epest.gr

Yunan Turizm Yatları Sahipleri Birliği www.epest.gr
Yunanistan Yat Komisyoncuları ve Uzmanları Derneği www.hyba.gr
Denizcilik ve Ada Politikaları Bakanlığı www.yen.gr (sadece Yunanca)

DENİZCİLİK

Yunan Denizlerinde denizcilik, dünyanın diğer bölgelerine göre daha kolaydır, zira çok sayıda deniz feneri ve seyrüsefer işaretleri mevcuttur, sis nadirdir ve görünürlük genellikle mükemmeldir. Buna ek olarak, tekneler bir radyo ağı yardımıyla Yunan limanlarını çoğunda ağırlanabilmektedir.

Teknelere yardım, Pire’de bulunan Yunanistan Ticari Denizcilik Bakanlığı’nın liman personelinden oluşan araştırma ve kurtarma yönetim merkezi tarafından sağlanmaktadır.

Araştırma ve kurtarma yönetim merkezi küçük yat sahiplerine aşağıdaki tavsiyelerde bulunmaktadır:

• Teknelerinin yeterliliğinden ve hem kendilerinin hem de yolcularının denizcilik yeteneklerinden emin olmadan uzun mesafeler kat etmeye çalışmamalarını.

• Öncelikle aşağıdakilerden emin olmadan hareket etmemelerini:
  1) teknenin tüm güvenlik tertibatının iyi durumda olduğundan.
  2) Ana ve yedek makinelerin düzgün çalıştığından ve yeterli yakıtın bulunduğundan.
  3) bölgeye o an hâkim olan ve hâkim olması beklenen hava koşullarının tekne için uygun olduğundan.
  4)teknede bir arıza olup olmadığını kontrol edilmesinden.

• Hava şartlarının kötüleşeceği hususunda bilgi edinmeleri durumunda en yakın güvenli limana dönmeleri ve liman yetkilileri ile bağlantıya geçmeleri.

• Yasaların öngördüğü tüm navigasyon sertifikaları ile donatılmış olmaları.

• Tüm denizcilik kısıtlamaları, yolcu sayısı ve talimatları hazır bulundurmaları.

Yunan denizlerinin ayrıntılı haritaları, Yunan Donanması’nın hidrografi birimi ve diğer kurumlar tarafından hazırlanmıştır. Ayrıca, birçok yabancı dilde mükemmel kılavuzlar ve diğer yayınlar da mevcuttur.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.