Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Aktiviteler  /  Etkinlikler / Su Sporları  / Yelkencilik

Yelkencilik

Yunanistan'da yelkencilik, gerçekten tadılması gereken bir deneyimdir. Bir yelkenciden ipucu: Kışın yelken yapmak isteyenler için en iyi dönem, Ocak ayı ortasında ‘’kısa yaz’’ olarak bilinen ‘’Alkiyonides’’ günleridir. Çarpıcı deniz manzaralarının, resimsi köylerin, arkeolojik alanların ve çam ağaçlarıyla kaplı harika peyzajların güzelliğinin zevkini çıkarmak için iyi bir zamandır.

Taverna ve kahvehanelerdeki yerli halka katıldığınızda ve gerçek ‘’ada kültürünün’’ bir parçası haline geldiğinizde, adaların sakin atmosferinde gerçek Yunanistan'ın tadını çıkaracaksınız. Kendi seyahat rotanızı oluşturmaktan çekinmeyin; yelken gerçekten her şeyden uzaklaşmanın tek yolu!

Saronik Adalarında ve Argolik Körfezinde Yelken

Atina'nın yakınında yelken açmaya niyetliyseniz Saronik Adaları ve Peloponnes'in doğu kıyısı, sakin sularda güvenli bir yolculuk için biçilmiş kaftandır. Atina’nın ait olduğu Attika Bölgesi 'nin yakınında ideal yelken koşulları, temiz ve sakin sular, keşfedilecek muhteşem kıyılar ve farklı ada seçenekleri sunan harika yelken güzergâhları mevcuttur. Aegina, Poros, Hydra ve Spetses'in yer aldığı Saronik Adaları, en popüler yelkenli destinasyonları arasındadır.

Argolik Körfezi'nde ve Peloponnes'in doğu kıyısında, Nafplion ve Tolo'nun tarihi şehirlerinde, Porto Heli, Astros ve Leonidio'daki marinalarda kusursuz yelkenli ve iyi organize edilmiş liman tesislerinden faydalanabilirsiniz.

Kiklad Adaları'nda yelkencilik

Beyaz renkle yıkanmış resimsi evleri, geleneksel karakteri, kozmopolit yaşam tarzı, güneşle kucaklaşan plajları, binlerce körfez ve koyu, mükemmel berrak kristal sularıyla ünlü Kiklad adalarının arasında Ege Denizi'nin derin mavisine doğru yelken açın. Kikladlar’da yelken, harikulâde ve unutulmaz bir deneyimdir!

Kiklad Adaları 3 gruba ayrılmıştır:

* Güney Kiklad Adaları: Milos, Kimolos, Folegadros, Sikinos, Ios, Santorini (Thira) ve Anafi
* Orta Kiklad Adaları: Serifos, Sifnos, Paros, Antiparos, Naxos ve Amorgos
* Küçük Kiklad Adaları: Schinoussa, Iraklia, Koufonisia ve Donoussa
* Kuzey Kiklad Adaları: Kea, Kythnos, Andros, Syros, Tinos, Mykonos, Delos ve Rinia.

On İki Adalar’da yelkencilik

Muhteşem güzellikteki On İki Adalar, Ege'nin güneydoğusunda yer almaktadır. Kusursuz iklimi, tertemiz kumsalları, zarif doğal mekânları, etkileyici tarihi ve dinî anıtlarıyla ünlenmişlerdir. On İki Adalar, Rodos, Kos, Kalymnos, Patmos, Leros, Astypalea, Kasos, Karpathos, Nissiros, Symi, Tilos ve Kastelorizo'nun haricinde daha küçük adalar da içermektedir.

İyon Adalarında yelkencilik

İyon Adaları, Akdeniz'in en güzel adaları olarak kabul edilmektedir. Yunanistan'ın batı kıyısındaki İyon Denizi'nde yer alırlar ve Korfu, Paxi, Antipaxi, Lefkada, Ithaki, Kefalonya, Zakynthos, Meganissi, Kalamos ve Kythira'dan oluşurlar. Engin İyon Denizi boyunca eğlenceli bir deniz yolculuğuna çıkın; keyifli ve stresten uzak yelkenli tatilleri yapın!

Yunanistan'da yelkencilik, her coğrafi bölgede bulunan yelken kulüpleri ve özel eğitim programlarına katılmak ile alakalı gerekli şartlar ve prosedürler hakkında bilgi için:

Yunanistan Yelken Federasyonu

51 Poseidonos Bulvarı, 183 44 Moschato – Atina
Tel: +30 210 9404825 (8 Hat) – Faks: +30 210 9404829
www.eio.gr


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.