Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Aktiviteler  /  Yeme İçme /  Tarifler

Tarifler

Çeşitli yüksek kaliteli malzemeleriyle ve yüzyılların bilgisini kapsayan akıllıca düşünülmüş ve son derece yararlı kombinasyonları ile Yunan mutfağı, lezzet alternatiflerinin evrensel kültüründe ayrıcalıklı bir konuma sahip olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Yunanistan, sayısız adasıyla ve anakaradaki engebeli arazileriyle karakterize edilmiştir. Bu morfolojik çeşitlilik, ‘’dünyalar içindeki dünyaları’’ yaratır. Yunanistan'a yapılacak bir gezi tatların, lezzetlerin, beklenmedik kombinasyonların ve sonsuz çeşitliliğin büyüleyici bir keşfi anlamına gelmektedir.

Genel özellikler Yunanistan'a özgü mükemmel ham maddeler ve lezzetlerdir: Keklik otu, kekik, defne yaprağı, biberiye, limon ve tabii ki zeytinyağı. Küçük çiftlikler tarafından üretilen kaliteli et, taze balık ve deniz ürünleri, dünya çapında akredite olan süt ürünleri, mükemmel bir şarap ile servis edilen sağlıklı taze sebzeler ve ağız sulandıran meyveler; tamamı sürekli değişen bir lezzet paletini oluşturmaktadır!

Cretan Dacos

Yunanistan'dan enerjik ve yaratıcı şeflerin, geleneksel tarifler üzerinde kaliteli malzemeler kullanarak ortaya çıkardıkları kreatif birleşimler, uluslararası etkinliklerde son derece olumlu izlenimler bırakmakta ve Yunan mutfağının yüksek bir aşçılık mabedi sayılmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

Ege- güneşin ve denizin lezzetleri

Dünyadaki en büyük ve en önemli ada gruplarından biri olan Ege'nin sayısız adaları güneş, deniz ve ferahlatıcı rüzgârın biçimlendirdiği topraklardır. Her bir adanın belirli mikro iklimi, bazıları dünyanın başka bir yerinde rastlanmayan benzersiz ürünlerin yaratılmasına katkıda bulunmuştur. Böylece her ada kendine özgü bir mutfak cennetidir.

Kiklad mutfağı ilkeldir ve derin kültürel tarihini yansıtmaktadır. Kendine has karakteri, nefis aromaları ve parlak güneşte olgunlaşan meyve ve sebzeleri ile Yunan gastronomik geleneğinin ve gerçekten de dünya mutfak tarihinin apayrı bir bölümüdür.

Cretan Dacos

Ege’nin ünlü “makarounes” (karamelize soğanlı el yapımı taze makarna), Kassian pilavı, Santorini’den “sgardoumia” (sakatat çorbası), Karpathos “vyzanti” (ahşap yakma fırında pişirilen buğdaylı bulgur ile dolmalık kuzu veya keçi), Serifos “marathotiganites” (rezene balık köftesi), asma yaprağı ve otlarla yapılan “dolmadakia”, Anafi’den vanilyalı tatlı peynirli turta “melitera”, Sifnos’nin “melopita’sı” (ballı turta), Ege'nin sıcak kucaklaşmasında gezgin tarafından tadılabilecek binlerce lezzetten sadece bazıları.

Kiklad adalarının güzelliği sadece turistler için değil, aynı zamanda kendi gastronomik bilgilerini genişletmek için buraya gelen ve Yunan mutfağına olan sevgilerini göstermek isteyen, yaratıcı şekilde mutfak sanatları ile ilgilenen kişiler için de çekici hale gelmiştir. Kiklad adalarının restoranları, uluslararası sıralamalarda önemli bir yere sahiptir zira gurme mutfağı ve otantik yemek deneyimleri hayranları tarafından fazlasıyla tercih edilmektedir.

Cretan Dacos

İyon Adaları- Kozmopolit bir tat

İyon Adalarının lezzetleri, İtalyan isimleri ve farklı karakteri ile Yunan mutfak sanatları içerisinde ayrı bir bölüm oluşturur. “Ekşi” anlamına gelen “Savoro”, İyon Adalarında balığı ve sebzeleri tatlandırmak ve korumak için kullanılan biberiye ve sirke ile yapılan harika bir tariftir. İyon Adaları mutfağının alamet-i farikasıdır.

“Bourdetto” (kırmızı-sıcak baharatlı domates sosunda pişirilmiş iskorpit balığı), “sofrito” (beyaz şarap, sarımsak ve ot sosunda yavaş yavaş pişmiş dana biftek), “pastitsada” (genellikle rigatoni makarna ile servis edilen baharatlı tarçınlı domates sosu ile kızarmış biftek, domuz eti veya horoz), ‘‘stifado’’ (bebek soğan ile sığır etli güveç), “strapatsada” (domates ve beyaz peynir ile pişmiş yumurta), ‘‘tsigareli’’ (baharatlı domates sosu içinde yabani yeşillik veya lahana), “pastitsio tis nonas” (pişmiş makarna ve kıyma üzerime beşamel sos) ve “bakaliaros me agiada” (“skordalia” sarımsak soslu ile tuzu alınmış konserve yapılan morina filetosu), yüzyıllara dayanan tarih ve kültürü içeren tariflerden bazılarıdır.

Harikulade şaraplar, kumkat likörü ve zencefilli bira gibi benzersiz içkiler ve alkolsüz meşrubatlar, şuruba batırılmış pandispanya keki “pantespani”, ‘‘mandola’’ koz helvası, susam ve bal çubukları ‘‘pasteli’’ gibi tatlılar ve şekerlemeler; İyon Adaları’nın zengin ama hassas gastronomik kültürel geleneklerine eşlik etmektedir.

Cretan Dacos

Girit- Hayat iksiri

Uzun geçmişi, baştan çıkarıcı doğal manzaraları ve gururlu sakinleri ile benzersiz Akdeniz adası Girit, çok kısa sürede otantik bir gastronomik serüven niteliğiyle büyük heyecan uyandıran bir destinasyon haline gelmiştir. Girit'teki mutfak turu, adanın kültürüne yapılan bir yolculuktur.

Girit mutfağının sırlarının keşfi, yaşam sanatını tatmak için bir davettir. Hanya'nın horoz ya da sığır eti ile hazırlanan geleneksel pilav pirinci, Girit’in hemen hemen her yerinde servis edilen kavrulmuş keçi eti- ünlü “ofto”, taze salatalar ve geleneksel “Dakos” (taze domates, beyaz peynir ve zeytinyağı ile arpa gevrek); geleneksel Girit mutfağına özgü tariflerden sadece bazılarıdır. Hanya, Heraklion, Rethymno, Ierapetra, Siteia ve daha küçük kasabalarda, en kaliteli sağlıklı malzemelerden faydalanarak yüksek kaliteli restoranlar açılmıştır. Bu durum, Girit’in mutfak itibarını yükseltmeye ve Girit gastronomisi için yeni bir altın çağın doğmasına hizmet etmiştir.

On İki Adalar – Sihir gibi pişirme

On İki adalar, her zaman gastronomi tarihinin merkezinde yer almıştır. Şövalyeler adası Rodos’un, Karpathos, Patmos, Kastelorizo ve diğer takımadaların mutfak paleti, burada ortaya çıkan kültürlerin buluşmasını yansıtır.

On iki adalar mutfağı fazlasıyla çeşitli ve zengindir. Doldurulmuş keçi veya “kapamas”, “boukounies” (çeşitli otlarla pişirilmiş domuz eti), “xerotigana’’ (şurup veya bal içinde kızartılmış spiral hamur işleri) ve “pastelaries” (badem ve susamlı kuru incir) gibi mükemmel şekerlemeler ve tatlılar; burada keyfini çıkarabileceğiniz lezzetlerin sadece bazılarıdır.

On İki Adalar’da geleneğin etkileri capcanlıdır ve Doğu Akdeniz'in mutfak panoramasına işaret eder.

Cretan Dacos

Anakara Yunanistan- Lezzetteki bilgelik

Dağlık bölgeler, et çeşitlerinin topraklarıdır. Yunanistan, kömür veya alev üzerinde ‘’kuru’’ olarak veya şiş üzerinde pişirilen ‘’opta’’ etinde güçlü bir geleneğe sahiptir. Paskalya'nın harika ilkbahar kutlaması, herkes tarafından lezzetli kuzu veya keçi yemeklerinin eşliğinde kutlanmaktadır. Geleneksel börek ve turtalar, Yunan mutfağı içerisinde başka büyük bir bölümdür.

Hamur işlerinde, bazen çok ince yarı saydam katmanlar bazense daha gevrek ve daha zengin hamur kullanılarak farklı işlemler takip edilir. Yunan hayal gücü, bu hamur işlerinden sonsuz sayıda lezzetli kombinasyonlar yaratmıştır. Peynirli kremalı ya da yabani yeşillikler ve otlarla ya da etle hazırlanan börek veyahut süt, pirinç, tarçın veya yoğurt ile yapılan tatlılar; olasılıklar sınırsızdır.

Trakya, Makedonya, Teselya, Epir ve Peloponnes- Yunanistan'ın her köşesi fırında veya tavada pişirilmiş kendi turtalarını yapar. Hazırlanmış zengin masanın temel refakatçileridir ve her yerel mutfağın içinde gururlu birer yerleri vardır.

Noel Yemek Tarifleri


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.