Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Ziyaret Edilebilecek Yerler /  Destinasyonlar  /  Yunan Adaları

Yunan Adaları

Avrupa’da eşsiz bir fenomen!

Adalar, Yunanistan’ın ana morfolojik karakteristiğini ve ülkenin kültür ve geleneğinin ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Yunanistan egemenlik bölgesi, Ege ve İyon Denizi’nde dağınık şekilde yer alan 6.000 ada ve adacığı içermektedir. Bunlardan sadece 227 tanesinde yerleşim mevcuttur. Bu durum, Avrupa kıtasında, benzeri olmayan bir görüngüdür.

Yunan Takımadaları, ülkenin toplam 16.000 km’lik sahil şeridinin 7.500 km’sini kaplamakta ve büyük bir çeşitlilik arz etmektedir: kilometrelerce uzunluktaki sahiller, küçük körfezler ve korunaklı koylar, kum tepelerinin yer aldığı kumsallar, çakıl taşlı kumsallar, dik kayalar ve volkanik toprakların karakteristik koyu renk kumunun yer aldığı kıyı mağaraları, kıyı sulak alanlar. Bu sahillerden çoğu, “Avrupa’nın Mavi Bayrakları” programınca ödüllendirilmiş olup, sadece yüzme için değil, tüplü dalış, şnorkelle yüzme, su kayağı, yelkencilik ve rüzgâr sörfü için de idealdir.

En eski Avrupa uygarlıklarının (Kiklad, Minos vb.) bir kısmı Yunan Adaları’nda kurulmuştur, bu nedenle adalar benzersiz arkeolojik alanlara, ayırt edilen bir mimari mirasa ve yüzyıllar öncesine dayanan, çok yönlü medeniyetin büyüleyici yerel geleneklerine sahiptir. Bunun yanı sıra, tüm ülkenin konaklama tesislerinin %58,5’u ve toplam yatak kapasitesinin %62,6’sı burada toplanmaktadır (2003). Bu verilerle birlikte mükemmel iklimi, Yunan denizlerinin güvenliği, liman ve sahiller arasındaki kısa mesafeler gibi unsurlar Yunan Adaları’nı, Yunan ve yabancı ziyaretçiler için son derece popüler hale getirmiştir.

Adaların çoğu Ege Denizi'nde bulunmakta ve yedi gruba (kuzeyden güneye) ayrılmaktadır:

Kuzeydoğu Ege Adaları
Agios Efstratios, Thasos, Ikaria, Lesbos, Limnos, Inouses, Samos, Samothraki, Chios, Psara.

Sporadlar
Alonissos, Skiathos, Skopelos, Skyros

Evia

Argosaronik Adaları
Angistri, Aegena, Methana, Poros, Salamina, Spetses, Hydra.

Kikladlar
En önemlileri Amorgos, Anafi, Andros, Antiparos, Delos, Ios, Kea, Kimolos, Kythnos, Milos, Mykonos, Naxos, Paros, Santorini, Serifos, Sikinos, Sifnos, Syros, Tinos, Folegandros ile Donousa, Irakleia, Koufonisia ve Schinousa adalarınının meydana getirdiği “Küçük Kikladlar” olmak üzere 56 adadan oluşan gruptur.

On İki Adalar
EAstypalaia, Kalymnos, Karpathos, Kasos, Kastellorizo, Kos, Lipsi, Leros, Nisyros, Patmos, Rhodes, Symi, Tilos, Chalki.

Girit


İyon Denizi’nde sadece bir ada grubu bulunmaktadır:

İyon Adaları
Zakynthos, İthaca, Korfu, Kefalonya, Lefkada, Paxi ve güney Mora’nın (Peloponnes-Lakonia) tam karşısında yer alan Kythira, İyon Adaları’nın en büyükleri olup Yedi Adaları (Eptanisa) oluşturmaktadır. Antipaxi, Ereikoussa, Kalamos, Kastos, Mathraki, Meganissi, Othoni, Skorpios, Strofades İyon Denizi’nin diğer adalarıdır.

Gavdos (Girit'in güneyinde), Elafonissos (Lakonia Körfezi'nde) ve Trizonis (Korint Körfezi'nde) adaları bir gruba dâhil değillerdir, ancak benzersiz bir doğal güzelliğe sahiptir.www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.