Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Aktiviteler  /  Yeme İçme /  Yunan Birası

Yunan Birası


Zythos – Yunan Birası

Tıbbın babası Hipokrat, biranın değerli tıbbi özelliklere sahip olduğunu kabul etmekteydi. Homer bize, Phaiaklar kralı Alkinoos'un sarayında altın ve gümüş küplerin arpadan (bira) yapılmış şarapla nasıl doldurulduğuna dair canlı bir açıklama getirmektedir. Biranın Yunanca kelime karşılığı Zythos, antik Yunan coğrafyacı Strabo'nun yanı sıra eski Yunan tarihçi Sicilya'lı Diodorus'un metinlerinde de yer almaktadır. Sözcük kaynatılmak anlamına gelen ‘’zeo’’ fiilinden türetilmekte ve Zythos’un, arpadan yapılan bir Mısır içeceğinin adı olduğu ortaya çıkmaktadır.

İlk modern Yunan birası nasıl doğdu?

Yunanistan'ın ilk kralı Otto, 1833'te ülkeye yerleşince yerli bira endüstrisini güçlendirme amaçlı kendi ülkesi olan Bavyera'dan bilim adamları ve uzmanlar getirdi. Böylece güvenilir kaynaklara göre, o sırada ülkede konuşlandırılmış olan Bavyeralı yetkililerin ve askerlerin ihtiyaçlarını karşılamak adına ilk manuel bira fabrikası Yunanistan'da 1840 yılında kuruldu.

Bununla birlikte bu bira fabrikasını Melcher, Fischer, Waweck ve Seel arasında ilk çalıştıran kişinin kim olduğu açık değildir, zira hepsi 1840'lı yıllarda Atina'da bira fabrikaları açmışlardı. Ioannis Fix (Fuchs) 1850'de Yunanistan'a gelmiş, Melcher'in bira fabrikasında çırak olarak çalışmış ve 1866 yılında fabrikayı mirasçılarından satın almıştır. Kendisi en eski ve en iyi Yunan biralarından birinin üreticisidir. 1893 yılında inşa ettiği fabrika, daha sonra oğlu Karl tarafından genişletilmiştir. Eski tesisin bulunduğu yerde, günümüzde halen Syngrou Bulvarında üzerinde bulunan daha yeni bir bina inşa edilmiştir. Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi'ni bu binada açılması için çalışmalar sürdürülmektedir.

Ülkenin diğer bölgelerindeki bira fabrikaları, yine Yunan bira üreticileri tarafından kuruldu. Örneğin şirketini Patras'ta (1876) açan Lorentzos Mamos; Atina’da K. Lampros, Damianos, Kostis ve M. & E. Klonaridis Bros, Pire’de Stelios Tsokaropoulos, Mangiolos-Karampetsos ve Patras’taki ilk sertifikalı Yunan bira üreticisi Petros Mamos’tur.

Zamanın bir başka modern tesisi, 1892 yılında Josef Misrachi ve Solomon Fernandez tarafından Selanik’te kuruldu. Zamanla, fabrika tesisi genişledi ve adı Olympus Biracılık olarak değiştirildi. Daha sonra Naoussa Brewery ile birleştirilerek Olympus-Naoussa Bira Fabrikası kuruldu. 1928'de Fix Şirketi tarafından devralındı. Bira fabrikası, kapatıldığı 80'li yılların ortalarına kadar çalışmaya devam etti.

Yemeğiniz için mükemmel eşlik

Denediğiniz anda Yunan birasının çok lezzetli olmasının yanı sıra çeşitliliği ve yoğunluğu ile standart seçim olan ‘’alkolsüz içeceklerden’’ açıkça farklı olduğunu keşfedeceksiniz. Bu, bir yemeğe eşlik ettiğinde testi bir çırpıda geçeceği anlamına gelir.

Yunan birası, şarapla kıyaslandığında yiyeceklerle daha başarılı kombinasyonlar yaratacak, birçok lezzetli Yunan yemeği ve mezesine eşlik edecektir.

Biranın lezzetini ortaya çıkaran lezzetli kombinasyonlar ve bazı yemeklerin sunduğu gastronomik hazzı daha da üst seviyelere çıkaran biralar mevcuttur:

• Koyu renkli biraların yanındaki şarküteri ürünleri
• Pilsner veya golden lager'in yanında balık, deniz ürünleri veya kızartılmış ve ızgara et
• Lager biranın yanında tavuk
• Dana eti yanında ale birası,
• Weiss'in yanında salatalar ve ızgara sebzeler
• Yunan mutfağına özgü ağız sulandırıcı zeytinyağlılar (ladera), makarna ve patlıcan
salatası gibi mezelere eşlik edecek kırmızı bira.

En önemlisi de Premium bira kendi içinde özel bir kategoridir zira tadı, aroması, alkol içeriği, karmaşıklığı, raf ömrü ve gurme kombinasyonları açısından oldukça nitelikli bir türdür. Genellikle bir akşam içkisi olarak sonbahardan ilk sıcak aylara kadar tüketilir. Tam kapsamlı bir akşam yemeği için doğru içecek seçeneği olmasının yanında gece boyunca tek başına da tadını çıkarabilirsiniz.
Şerefe!


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.