Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Aktiviteler  /  Yeme İçme /  Yunan Şarapları

Yunan Şarapları


Yunan üzüm bağları çok zengin bir çeşitliliğe sahiptir.

Cretan Dacos

Aperitif olarak

Güneşte kurutulmuş üzümlerden tatlı şaraplar, Yunanistan'ın her yerinde üretilmektedir. Asirtiko ve Aidáni çeşitlerini harmanlayarak yapılan dünyaca ünlü Santorinian Vinsánto'yu mutlaka tadın. Ağız sulandıran ünlü tatlı şarap Vinsanto, güneşte kurutulmuş üzümlerden yapılır ve kanunen en az üç yıl yıllandırılması zorunludur.

Bununla birlikte iyi bir Vinsanto, 100 yıldan fazla yaşlandırılabilir. Vinsanto şarapları, (isim İtalya'da benzer biçimde adlandırılmış vinosanto örneğinde olduğu gibi "kutsal şarap" değil, "Santorini şarabı" anlamına gelir), karamelli ve şekerleme benzeri özelliklere sahiptir; kurutulmuş meyve aromaları bu şarabı her çeşit tatlıya ve özellikle çikolataya eşsiz bir partner kılar. Ancak Vinsanto için gerçekten özgün kılan, Asirtiko üzümünün kendine has özellikleridir.

Diğer tatlı Yunan şaraplarına kıyasla, bu doğal Asirtiko ekşiliği sayesinde Santorini'nin Vinsanto şarapları karakteristik bir tazeliğe sahiptir.

Ana yemekte

Cilveli bir Yunan şarabı siz ve eşiniz için mükemmel bir atmosfer yaratmanızı sağlar.

• Ksinómavro: Kuzey Yunanistan'ın en güzel kırmızı çeşitliliği. Olgunlaşma zamanına bağlı olarak, çok çeşitli lezzetler ve kırmızının renk tonlarını kapsar. Ksinómavro çeşidi, Yunan bağının en büyük divalarından biridir. Hem üzüm bağında hem de şaraphanede değişken, emek isteyen ve başa çıkması zor bir üzüm çeşididir. Üzüm, yoğun özü ile şeffaf incelik arasında kesintisiz bir kombinasyon ile çarpıcı karakter, bireysellik ve olağanüstü karmaşıklıkta şaraplar üretebilir.

• Ayioryítiko veya Mávro Neméas: Peloponnes'den gelen, efsanevi Kral Agamemnon'un favorisi olduğuna inanılan kırmızı şarap. Koyu kırmızı rengi, zengin aroması ve kadife tadı sayesinde kırmızı et ve soslar için ideal bir şaraptır. Belirgin siyah frenküzümü ve böğürtlen lezzeti, zengin, olgun, kadifemsi ve ağız sulandıran dokusu ile yumuşak taze Ayioryítiko şarapları, meyveli aromaları ile çabuk keyif verirler. Bununla birlikte uzun dönem yıllandırma için yeterli derecede büyük altyapı mevcuttur (5-10 yıl).

• Mavrotrágano: Oldukça yakın bir zamanda hayata döndürülen Santorini’nin eski bir kırmızı çeşididir. Lezzette meyveli, renkte derin ve keskinlikte orta derece; yüksek alkol derecesi ile işaretlenmiştir.

• Athíri: Ege Denizi'nin beyaz zevki. Yeşil yansımalarıyla sarımtırak rengi ve özgün, hoş meyveli tadı onu birçok çeşit yemek için uygun hale getirir. Güzel çiçek kokuları ve ağız sulandıran hamleleri damak zevkini harekete geçirir. Güney Ege adalarında ve doğu Makedonya bölgesinde Halkidiki’de yaygındır.

Cretan Dacos

• Assírtiko:Diğer adalarda yetiştirilmesine rağmen Assírtiko, Santorini'de özgünlüğünün zirvesine ulaşır ancak Halkidiki, Epanomi, Drama, Kuzey Yunanistan'daki Pangeo Dağına ve Peloponnes'e başarıyla göç etmiştir. Adanın volkanik DNA'sını taşıyan, narenciye ve elmadan bala, kuru üzüm ve tütsüye değişen nefis kokularıyla çok zengindir. Tamamen olgunlaştığında bile yüksek bir ekşiliği muhafaza eder. Narenciye, limon çiçeği, portakal kabuğu ve greyfurt aromaları çağrıştırır.

• Moshofílero: Arkeolojik bulgular, Arkadia bölgesi ve platosuna olan uzun süreli ilişkisini kanıtlamaktadır. Sek şaraptan meyve tadında köpüklüye, bir dizi şarap üretmek için kullanılan çok yönlü bir türdür – aynı zamanda kabuk renginin açık pembe ile koyu mor arasında değiştiği anlamına gelen blanc de gris türü olarak da bilinir. Kuru beyaz Mantínalar en tanınmışlarıdır.

• Robóla: En zarif Yunan çeşitlerinden biri olan ve nispeten aşırı dayanıklı ve sivri narenciye kokulu beyaz şarap, en iyi taze olarak servis edilir. Tercihen doğduğu yer Kefalonya adasında deniz ürünleri eşliğinde tadın.

• Savvatianó: Belki de 2.500 yıllık geçmişi ile en yaygın Yunan şarap çeşididir. Sarı-yeşil renkte şeftali, limon, kivi, muz, kavun ve çilek tonlarında ekşiliği az şaraplar üretir. Ünlü Retsina’nın temelidir.

Tatlılar

• Muskat: Misket üzümü (Yunanca'da Moschato) çeşitli yerlerde yetiştirilmesine rağmen, üzüm tarihi olarak Samos'un saman rengi tatlı şaraplarıyla ilişkilendirilmiştir. Samos misket üzümleri, elma ve armut aromalı dolgun ve yoğun bir çeşit üzümdür.

• Mavrodáfni: 2 ila 8 yıllık olgunlaşma döneminden sonra bu kırmızı şarap, Patras ve Kefalonya'dan gelir. Vanilya, kiraz, kurutulmuş meyveler ve çikolata, yaygın olarak ihraç edilen bu şarap çeşidinin gerçek ruhudur.

Çekici Yunan şaraplarından biri, güzel bir akşam yemeğini hayat boyu sürecek bir deneyim haline getirir. Güzel olan ise bu deneyimi herhangi bir zamanda tekrar edebilecek olmanız!


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.