Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Aktiviteler  /  Seyahat Programı /  Yaya

Yaya

Yunanistan, ülke genelinde bulunan ana arterler dışında entegre bir yol ağı kurmakta gecikmiştir. O zamana kadar, iletişim özellikle patikalar aracılığı ile sağlanmaktaydı. Dağlık köylerin yaşlı sakinleri bu patikalardan hâlâ “dimosia” (kamu ana yolu) adıyla bahsetmektedir zira bu patikalar onlar için en önemli yol bağlantısını teşkil etmekteydi. Her ne kadar gerçek sanat eserleri olan eski patika ve taş döşeli kaldırımlardan bir kısmı asfalt yollara çevrilmişse de bunlardan bir kısmı yollar arasında var olmaya ve dağlar, korular ve kanyonlar arasında kıvrılmaya devam etmektedirler.

Böylece son yıllarda, çeşitli kurumların (belediyeler, dağcılık dernekleri, gerçek kişiler vs.) maddi desteğiyle Yunanistan’ın büyük bölümündeki bu yollar onarılmış, yönlendirme tabelaları eklenmiş ve toplamda yaklaşık 3.500 km uzunluğunda geniş bir ağ yaratılmıştır. Avrupa Uzun Mesafe Yürüyüş Parkurları E4, E6 ve O kategorisinin (3.000 km) uzantıları bu yolların büyük bir kısmını kapsamaktadır. Ancak bunlar haricinde yaklaşık 500 km’lik daha küçük patikalardan oluşan ve aynı oranda ilgi uyandıran ek bir ağ oluşturulmuştur.

E6 Yürüme yolu

Bu yolun Yunanistan bölümünün iki kolu vardır: İlki Prespes bölgesinden başlayarak Kastoria, Ioannina ve Dodoni’den geçer ve Igoumenitsa şehrinde sona erer. İkinci kol Florina bölgesinden başlayarak Batı, Orta ve Doğu Makedonya'nın yayla bölgelerini ikiye böler, FYROM ve Bulgaristan ile Yunanistan sınırları boyunca uzanır ve Trakya bölgesinde Alexndroupolis şehrinde sona erer.

E4 Yürüme yolu

Pireneler’den başlayarak Yugoslavya üzerinden Yunanistan’da Florina Niki karakoluna varan Avrupa Uzun Mesafe Yürüyüş Parkuru E4 (-GR), anakara Yunanistan’ın gövdesi boyunca geçmektedir. E4 Peloponnes’i (Mora) boydan boya geçerek Gytheion’a varmakta, oradan Girit’e devam etmektedir. Böylece dağcıya Yunan manzara çeşitliliğinin ve Yunan doğasının zenginliğinin tamamını tanıma fırsatı sunulmaktadır. Tüm güzergâhın en yüksek rakımı Olympos’un Skolios (2.911 m) zirvesidir. E4 parkurunun Yunanistan bölümünün yürünmesi için en ideal dönem 15 Mayıs ile Ekim başı arasıdır. Çoğu zaman, yeni orman yollarının açılması dağcıları yanıltabilmektedir. Parkur üzerindeki bazı köyler kış aylarında ıssız olduğundan konaklama olanağı kısıtlanmaktadır. İklim Akdeniz iklimi olup yazları kurak ve gündüz gece sıcaklık farkı büyüktür. Parkur boyunca Kasım ayından Haziran ayına kadar karla karşılaşılabilir. Parkurun güney bölümündeki güzergâh (Peloponnes ve Girit) kuzeydekine nazaran daha kolaydır ve iklim daha ılıman olduğundan yılın her mevsimi yürünebilir.


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.