Yunanistan Ziyareti
Anasayfa  /  Aktiviteler  /  Seyahat Programı /  Zeytin Rotaları

Zeytin ağacı rotaları


‘’Zeytin Ağacı Rotaları’’ 1999'da Messinia Ticaret Odası'nın inisiyatifi ile kurulan kültürel bir seyahatnamedir. Rota, 22 zeytinyağı üreten Akdeniz ve Avrupa ülkelerine devam etmiş ve Dünya Kültür Güzergâhı olarak kabul edilmiştir. ‘’Zeytin Ağacı Rotalarının’’ kapalı olan Cezayir-Fas sınırını açmayı başarmış olduğunu belirtmek gerekir.

Her yıl sembolik olarak zeytin ağacının ideogramının yer aldığı Lineer B el yazısı kil tabletlerinin keşfedildiği Antik Pylos’ta ki Nestor Sarayından başlayan güzergâh, Akdeniz halklarını – zeytin ağacının insanlarını- birbirleriyle daha da yakınlaştırmak için, Akdeniz'in etrafında ilerlemeye devam etmektedir. Zeytin, halkları kucaklamakta, onları yüzyıllar boyunca beslemekte ve kendi kültürü ve tarihinin patikalarının içinden yeni iletişim yolları açmaktadır.

Bu çalışma, zeytin ağacının kültürünü ve zeytinyağına dayalı ürünlerin insanlık adına ebedi değerini, zeytinin geçmişinden ve geleceğinden ilham alan kültürel etkinlikler ve aktiviteler vasıtasıyla uluslararası topluma tanıtmaya ve zeytin üretim bölgelerinin sağlıklı gelişimi için uygun koşullar yaratmaya yönelik bir çabadır.

‘’Zeytin Ağacı Rotaları’’ 2003 yılında UNESCO tarafından ‘’ Dünyadaki 2. Kültürel Yol’’ ve 2005 yılında Avrupa Konseyi tarafından ‘’ Büyük Avrupa Kültür Güzergâhı’’ olarak kabul edildi.

Daha fazla ayrıntıyı aşağıdaki internet sitesinde bulabilirsiniz.

www.olivetreeroute.gr


www.visitgreece-tr.org Yunanistan Turizm Kurumu’nun resmî internet sitesi olup, Yunanistan’daki turistik destinasyonlar, aktiviteler, etkinlikler ve daha birçok konu hakkında çok sayıda bilgi içermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Yunanistan Turizm Kurumu © 2016.